Банки домовились ще більше обмежити перекази і слідкувати за клієнтами
Нове посилення контролю за рядом операцій «ризикових» клієнтів та зменшення місячних лімітів на банківські перекази передбачає меморандум, який підписали 10 грудня ряд найбільших банків України.
Усе залежатиме від того, який ступінь ризику присвоєно клієнту (і це не обов’язково буде публічна інформація). А також чи має він підтверджені джерела доходів. Тобто, фактично банки домовилися про загальну практику групування своїх клієнтів.
Тож до найбільш високоризикових клієнтів банки застосують жорсткіші вимоги фінмоніторингу. І якщо не буде надано підтвердження легальних джерел доходів, фінустанова не дозволить переказувати в місяць більше коштів, аніж 50 тис. грн. (замість нинішніх 150 тисяч).
Для інших користувачів банківських послуг ліміти на перекази будуть більш «лояльними»:
- З 1 лютого 2025 року – до 150 тис. грн на місяць;
- З 1 червня 2025 р. – вже до 100 тис. грн.
Ці ліміти діятимуть і для переказів з картки на картку, і за реквізитами IBAN.
Розмір ліміту можна буде збільшити за заявою клієнта, однак лише в разі надання банку документального підтвердження джерел доходів.
Прикметно, що в самому тексті меморандуму «Про забезпечення прозорості функціонування ринку банківських платіжних послуг» відсутнє визначення «високоризикованого клієнта», що в українських умовах зазвичай ні до чого доброго не призводить. Лише у законі про запобігання та протидію відмиванню злочинних доходів записані ознаки цього поняття.
Для осіб з підтвердженими джерелами доходів розмір обмеження на перекази встановлять у розмірі їхнього доходу.
Ще одне обмеження – людям без документально доведених доходів дозволять відкривати в одному банку в одній валюті не більше трьох поточних рахунків. При необхідності відкрити більше доведеться нести в банк довідку про доходи. Виняток зроблять для рахунків за державними програмами (єВідновлення, «Національний кешбек» тощо) та для інших видів рахунків – депозитні, кредитні.
Ще одна новація з меморандуму – це налагодження між банками-підписантами обміну клієнтською інформацією (фахівці вже кажуть, що може йтися про фактично розголошення банківської таємниці). Також документом передбачено, що банки налагоджуватимуть співпрацю з органами влади для оперативного збору даних про клієнтів. А також матимуть доступ до офіційної інформації за допомогою онлайн-сервісу державних послуг («Дія») про дохід клієнта, про судові справи тощо.
У межах нових домовленостей застосовуватимуть і більш ретельний фінмоніторинг до ФОПів та фізосіб, які проводять незалежну професійну діяльність. Вивчаючи клієнтів і їхні операції, банки звертатимуть увагу на такі моменти, як: різке збільшення операцій по рахунку ФОП від різних контрагентів; залишок по рахунку ФОП «0» на початок та на кінець дня; нетипове збільшення кількості вхідних операцій на поточний рахунок ФОП від фізосіб; дроблення переказів, зокрема круглими сумами від або на одного контрагента впродовж місяця.
Офіційний привід для обмежень і посилення моніторингу – це боротьба з картковим шахрайством та протидія тим, кого Нацбанк називає дропами (люди, які за винагороду віддають свої рахунку у використання іншим). а також схемниками. Разом з тим, схоже, регулятор намагається боротись із податковою мінімізацією та намагається на власний розсуд працювати над збільшенням надходжень до бюджету, а водночас і налагоджує… тотальне стеження за власниками рахунків.
Свої автографи під меморандумом поставили представники Приватбанку, Ощадбанку, ОТП Банку, Правексу, ПУМБу, Райффайзену, Монобанку (Універсал Банк) і Таскомбанку.
Також керівники банківських асоціацій закликали приєднуватися до меморандуму й небанківських надавачів фінансових послуг.
Напередодні підписання меморандуму в навколобанківських колах ширилась інформація, ніби Нацбанк погрожував банкірам, які не підпишуть меморандум про зменшення лімітів на перекази. Ці чутки рішуче спростував глава НБУ Андрій Пишний на брифінгу після підписання меморандуму.
Але при цьому він визнав, що і підписання меморандуму та посиленя вимог до фінансового моніторингу ініціювали саме в НБУ.
Мабуть, щоб підсолодити піґулку, Пишний додав, що Нацбанк розглядає можливість дострокового зняття запроваджених ним обмежень на перекази з картки на картку у розмірі 150 тисяч грн. (їх запроваджували 1 жовтня на півроку).
На світлині: банкіри - підписанти меморандуму
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар