ПіС захищатиме Польщу від зовнішнього втручання і буде підтримувати Україну, - Мацеревич
У Польщі відбулися президентські вибори, переможцем яких став Кароль Навроцький – директор Інституту національної пам’яті. Новообраний президент складе присягу перед Національними зборами (урочисте засідання обох палат польського парламенту – Сейму та Сенату) 6 серпня. Кароль Навроцький не належить до жодної політичної партії і під час виборчої кампанії позиціонував себе як громадянський кандидат. Проте його перемога є винятковою заслугою головної опозиційної партії Польщі «Право і справедливість» (ПіС). Журналісти «ЗІФу» поспілкувалися з одним із лідерів ПіС, Антонієм Мацеревичем щодо актуальної політичної ситуації в Польщі.
– Пане міністре, поляки обрали президента. Чого варто очікувати від Кароля Навроцького як громадянського кандидата, якого підтримала та висунула партія «Право і справедливість»?
– Я дуже радий мати можливість сказати кілька слів із цього приводу. Пан Навроцький під час висунення своєї кандидатури чітко сформулював проєкт, який планує реалізовувати, а саме – відбудову незалежної Польщі. Основною метою його дій буде не допустити ліквідації польської держави, яку готує пан Туск, ухвалюючи відповідні рішення в Європейському Союзі.
Пан Навроцький однозначно протидіятиме цьому та усуватиме такі елементи. Наприклад, тема міграції, а також Європейський зелений курс та низка інших рішень, що є драматичними для польської держави та народу.
Ми усвідомлюємо, і, безумовно, пан президент також це усвідомлює, що виконання таких завдань вимагатиме дуже серйозної кадрової та організаційної підготовки. Зокрема, ми усвідомлюємо, що польська армія знищується. Слід розуміти, що війська територіальної оборони, які відіграють надзвичайно важливу роль у сфері оборони, безпеки, а також у взаємодії з усім суспільством, нині ізольовані, а структури ухвалення рішень у військах територіальної оборони не змінюються. Замість 53 тисяч, які мали бути, є менш ніж 40 тисяч; ця діяльність обмежується, а її ж основна функція – забезпечення того, щоб військова безпека здійснювалася всім народом. А це є ключовим у ситуації загрози російської агресії.
Також нам потрібно сформувати загальну систему безпеки для всієї польської молоді. Для цього потрібно пів року або рік, але в будь-якому разі ми зможемо це реалізувати. Варто усвідомити, що президент є головнокомандувачем польського війська. Інколи ж нема розуміння того, який великий вплив на армію має саме президент Республіки.
Простіше кажучи, відкинувши низку інших аспектів, пов’язаних із загальною концепцією розвитку Польської армії, саме президент ухвалює рішення про те, якою має бути програма формування Польської армії. Всіх офіцерів – від наймолодших до генералів – призначає та затверджує президент. Отже, основа армії та ключовий елемент її функціонування — це функція президента Польщі. Часто це не використовувалося, а іноді застосовувалося необачно та нерозумно.
Польська армія – це безпека, що має загальний вплив на свідомість усього польського народу. Відтак пан президент Навроцький цілком свідомий важливості і нагальності цих завдань.
Також усі питання, пов’язані з обороною польської держави від навали вбивць. Адже саме з цим ми дедалі частіше стикаємося — як з російського, так і з німецького боку в останні кілька тижнів. Це дуже драматичні речі, які потрібно зупинити.
І нарешті – знищення польського сільського господарства угодою з державами Південної Америки, яка, якщо справді буде прийнята, призведе до ліквідації польського сільського господарства в найкоротші терміни.
– Проте частина згаданих вами проблем належить суто до компетенції уряду. Як президент співпрацюватиме з урядом Дональда Туска? Який рівень довіри в польській політиці, якщо існують дві сили, що протистоять і не довіряють одна одній?
– Ви слушно зазначили, що партія «Право і Справедливість» зіграла дуже важливу роль. У цьому нема жодних сумнівів. Але варто усвідомити, що за Навроцького проголосувало понад 10 мільйонів поляків, які впродовж останніх десятиліть сформували національну, суверенну та християнську формацію. І ця формація тепер об’єднується, незважаючи на всі відмінності між окремими політичними угрупованнями. Основні елементи – свобода, національність і християнство – це спільна платформа, яку втілює пан Навроцький.
Тобто, ще раз. Ми не маємо проблеми існування двох формацій, які воюють між собою. Існує лише одна невелика група, яка сформувалася дуже міцно в період 2007–2014 років, саме тоді, коли Дональд Туск почав керувати після вбивства президента Качинського, яке скоїв путін. Ця група й досі підтримує путіна в цьому питанні, захищає його, атакує поляків щодо вбивства президента Качинського та польської еліти, роблячи все можливе, щоб поляки не усвідомлювали, що це був російський злочин.
– Чого варто очікувати восени в польській політиці: змін у складі уряду чи загалом у внутрішній політиці країни?
– Якісь внутрішні зміни можливі, але, на мою думку, Дональд Туск ставитиме їх на п’ятий чи навіть десятий план. Хоча, як ви, певно, знаєте, Верховний суд Польщі має серйозні сумніви щодо того, чи можна вважати цю команду, яка заявляє, що є урядом, дійсно легітимним урядом. У цій справі триває процес, адже ми маємо справу з державним переворотом з боку цих людей, зокрема й Дональда Туска. І я вважаю, що це звинувачення є не лише компетентним з боку суду, а й, по суті, правдивим, і воно призведе до наслідків для цих, на мою думку, злочинців.
– Ми наближаємося до дня чергової річниці Волинських подій — тепер вже державного свята (інтерв’ю було записане 9 липня). Яким ви бачите нинішній стан польсько-українських відносин і що потрібно зробити для їх покращення? Хочу підкреслити, що поляки з початком повномасштабної російської агресії дуже сильно допомогли українцям і підтримали Україну, українці вдячні за цю допомогу.
– До слова, сьогодні ми якраз вшановуємо жертв різанини на півночі Польщі, яку чинили совєти – облава в Августові. Але повернімося до вашого питання. Добре, що українці вдячні, але насправді необхідно, щоб українці взяли на себе відповідальність за тих, хто 82 роки тому вбив тисячі поляків. Тут навіть не йдеться про самого Бандеру, який був ув’язнений тоді. З’явилася якась ідеологія бандерівців, яку підтримували певні бандерівські угруповання. Але справа не в Бандері, а у формації, яка відроджує таку ідеологію та використовує цю назву.
– Останнє питання, яке також обговорюють в Україні: нібито ПіС став більш україноскептичним і вже не підтримує Україну.
– Це звичайна неправда. Насправді ми маємо справу з дивною поведінкою та діями керівників української держави, особливо у стосунках із Німеччиною та Польщею. А ПіС як партія… повністю усвідомлює необхідність оборони незалежності України. У цьому немає жодних сумнівів.
– Дякуємо за інтерв’ю.
Розмову вів Євгеній Білоножко, ІА «Західний інформаційний фронт».
Фото – Антоній Мацеревич, із лідерів ПіС
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар