Провал і тріумф нового канцлера Німеччини Фрідріха Мерца 

АНАЛІТИКА 06.05.2025 Коментарі 0 25

У Німеччині цей вівторок був схожий на американські гірки: з першої спроби лідер Християнсько-демократичного союзу (ХДС) Фрідріх Мерц не зміг отримати голоси більшості у Бундестазі для обрання на посаду канцлера. І це назвали тривожним провалом. Однак конституція ФРН передбачає, що Бундестаг може обирати канцлера знову необмежену кількість разів. Тож вже за кілька годин з другої спроби 69-річного Мерца таки обрали.

Як повідомило DW, під час таємного голосування його кандидатуру підтримали 310 депутатів. Це на шість голосів менше за мінімально необхідні 316 голосів. 307 депутатів висловилися проти, троє утрималися, один голос був визнаний недійсним. Загалом проголосували 621 парламентар з 630.

Після цього голова Бундестагу Юлія Клекнер (Julia Klöckner) оголосила, що перериває парламентське засідання, щоб парламентські групи могли проконсультуватися щодо подальших дій.

Провал Мерца на першому голосуванні вважають безпрецедентним у сучасній історії Німеччини. Друге голосування призначили того самого дня, і на ньому Мерц вже зміг отримати абсолютну більшість – 325 голосів. Це майже усі учасники коаліції (їх 328). Голосування було таємним.

«Щиро вітаю Фрідріха Мерца з обранням Федеральним канцлером Німеччини. Україна глибоко вдячна за підтримку Німеччини та її народу. Ваша допомога врятувала тисячі й тисячі українських життів», - миттєво відреагував на призначення Володимир Зеленський. Зрештою, це й не дивно. Адже новий канцлер раніше заявляв, що налаштований суттєво посилити військову допомогу Україні та розбудовувати власні збройні сили для протидії російській загрозі.

Що єднає Мерца з Україною

Фрідріх Мерц став першим німецьким політиком, що приїхав в Україну після російського вторгнення. На початку травня 2022 року він побував у зруйнованих західних передмістях столиці та під враженням говорив про необхідність допомоги.

Він переконував у своїй підтримці України та наполягав, що завжди був проти будівництва «Північного потоку», який свого часу проштовхувала рф. Також Мерц зустрічався з Віталієм Кличком та говорив, що вони – давні знайомі.

А 9 грудня 2024 року Мерц вдруге за час великої війни приїхав до Києва, запевнив Володимира Зеленського у максимальній підтримці Україну та запропонував створити новий альянс найбільших європейських союзників України – або для початку хоча б контактну групу, - щоб виробити спільний погляд на майбутній мир в Україні.

В останні два роки Мерц як опозиціонер критикував Олафа Шольца за нерішучість у допомозі Україні та разом з іншими політиками не з Соціал-демократичної партії Шольца закликав дати Україні ракети Taurus. Теперішній канцлер хоче продовжувати підтримку України, але, на відміну від Франції та Великої Британії, він стримано ставиться до ідеї відрядити військових в Україну для підтримки можливого припинення вогню. 

Слід Меркель

Фрідріх Мерц ще в молодому віці приєднався до ХДС, від якого 35 років тому став депутатом Європарламенту. П'ять років потому – в 1994 році – він став депутатом Бундестагу.

У 2000 році, коли канцлером був друг ліліпутіна, соціаліст Герхард Шредер, а опозиційний ХДС очолював Едмунд Штойбер, Мерца обрали головою фракції в Бундестазі. І вже тоді Мерца (юриста за освітою) вважали одним із найімовірніших спадкоємців Штойбера. 

Втім, боротьбу за цю посаду виграла Ангела Меркель. І після програшу соціалістам на позачергових виборах 2002 року Меркель очолила і партію, і фракцію, а перспективного Мерца посунула у свої заступники. Тоді ліва ідеологія Меркель таки принесла партії успіх: у 2005 році ХДС/ХСС переміг і повернувся у владу. 

Мерц же поступово припинив боротьбу за лідерство і 2009-го, у 55 років, пішов з політики – працювати за своєю спеціальністю корпоративного юриста. Він був радником і членом правління кількох великих компаній і тепер, як припускає німецька преса, є дуже забезпеченою людиною.

Однак коли у 2018 році 63-річна Меркель оголосила про намір піти на відпочинок і для початку залишити посаду лідерки партії, 62-річний Мерц вирішив повернутися і посісти її місце. Йому це вдалося аж з третьої спроби. Зрештою, це свідчить, зокрема, й про цілеспрямованість та наполегливість політика. 

Попри те, що серед пересічних членів партії Мерц незмінно був найпопулярнішим із кандидатів у лідери, однак двічі очільника партії обирали не всі члени ХДС, а делегати партійного з'їзду. Цей партійний істеблішмент спершу проголосував за висунуту Ангелою Меркель спадкоємицю, Аннегрет Крамп-Карренбауер, а коли вона не впоралася й пішла, то обрав їй на заміну очільника уряду землі Північний Рейн - Вестфалія Арміна Лашета.

Тільки після поразки на виборах бундестагу восени 2021 року керівництво ХДС зважилося віддати право вибору лідера всім членам партії - і тут Мерц виграв у двох суперників із нищівним рахунком, зібравши 62% голосів.

До речі, кажуть, що 6 травня Меркель також приїхала до Бундестагу, щоб спостерігати за голосуванням. Мабуть, перший результат їй сподобався більше, аніж повторне голосування…

Уряд почне працювати негайно

У палаці Бельвю, офіційній резиденції президента Німеччини, 6 травня були офіційно призначені члени уряду Фрідріха Мерца. Під час церемонії президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр вручив документи про призначення всім 17 міністрам федерального уряду, повідомляє Spiegel.

Як і оголошувалось раніше, пʼять міністрів уряду, не враховуючи Мерца, представляють його Християнсько-демократичний союз, ще три – Християнсько-соціальному союзу. Соціал-демократична партія Німеччини отримала решту міністерських портфелів, включно з посадою віцеканцлера – її обійме лідер СДПН Ларс Клінгбайль.

Перше засідання нового уряду Німеччини планують вже на пізній вечір вівторка. Попри значну затримку із призначенням нового уряду через те, що Мерца не затвердили канцлером з першої спроби, перше засідання все ще планують на вівторок.

В офісі федерального канцлера повідомили, що засідання планується на 22:00. Початково планували, що це буде 18:00. Щойно номіновані міністри отримали «номінаційні сертифікати» від президента Франка-Вальтера Штайнмаєра, після чого вони мають скласти присягу у Бундестазі. 

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор R40-05228. BDS-studio.com

📲 Підписуйтесь на Telegram

⚡ maj0r_news
Оперативні новини та актуальні події
Підписатися