Курська операція - приклад асиметричних та ефективних дій проти росії
![Олександр Левченко](stuff/blogs/1_Levchenko.jpg)
Олександр Левченко
Посол України в Хорватії та Боснії і Герцоговині (2010-2017 рр.)
Нині виповнилося півроку з початку історичної операції Сил оборони України у Курській області рф. Ця унікальна операція зірвала плани російського агресора щодо повторного наступу на Харків і відкриття нового фронту у напрямку Сум.
Дефіцит живої сили примусив путіна імпортувати «гарматне м’ясо» з КНДР, але й це не допомогло кремлю досягти успіху. Курська наступальна операція розпочалася 6 серпня 2024 року. Від її початку загальні втрати російської армії становлять близько 40 тисяч осіб, з них понад 16 тисяч убитими.
Бойові дії перенесли на територію рф уперше за 11 років російсько-української війни. Бійці ЗСУ утримують сотні квадратних кілометрів буферної зони. Дії Сил оборони змусили зс рф перекидати значні ресурси до Курської області, послаблюючи власні позиції на інших напрямках фронту.
москва була вимушена залучити в боях 12 тисяч військових Північної Кореї, серед яких 500 офіцерів та 3 генерали, які вже втратили 4 тисячі бійців. З трьох умовних бригад КНДР фактично одна знищена, дві втратили боєздатність.
В Курській області росіяни втратили 690 бойових броньованих машин, 390 артилерійських систем, 12 одиниць РСЗВ, 12 засобів ППО, 1 літак, 3 гелікоптери, 940 БпЛА оперативно-тактичного рівня, 1 180 одиниці автомобільної техніки, 35 одиниць спеціальної техніки.
Українські військові взяли в полон майже тисячу російських солдат. Це дозволило повернути додому сотні українських воїнів, які перебували в російських в’язницях.
Спершу під контролем України було понад 1 000 км² території і більше 100 населених пунктів цього російського регіону. Однак сьогодні росія повернула собі частину територій.
Неспроможність путіна витиснути українську армію з російської території може набути додаткового значення, оскільки президент США Дональд Трамп наполягає на укладенні угоди про припинення війни. У той час як російські війська продовжують поступово просуватися на полі бою на сході України, Київ зберігає Курську область як козир для потенційного обміну територіями на майбутніх переговорах.
Перша окупація території рф з часів Другої світової війни є особистою невдачею для путіна, адже його внутрішній імідж базується на тому, що він є сильним лідером, який захищає інтереси нації.
Загалом ефективність російських військових операцій виявилася нижчою, ніж очікувалося. Система не була особливо підготовлена ні до втрати території, ні до того, що все затягнеться.
Водночас американське видання Bloomberg зауважує, що хоча бойові дії охоплюють лише невелику територію Курської області, однак український наступ в регіоні з населенням близько мільйона осіб, став шокуючим для росіян, які на третій рік війни відчули наслідки вторгнення, що розпочав путін.
Російські чиновники оцінили, що близько 150 тисяч людей на Курщині покинули свої домівки через бойові дії. Зростає невдоволення серед населення нездатністю держави захистити своїх громадян. Зокрема сотні людей вийшли на мітинги в Курську та скаржилися на те, що чиновники роблять замало для того, аби розмістити переселенців або допомогти їм знайти зниклих безвісти родичів.
Цими днями українські десантники захопили у полон ще декілька десятків військовослужбовців російської армії. Полоненим вчасно надали медичну допомогу. Вони бійці 155-ї окремої бригади морської піхоти рф. Це та сама 155-а бригада, солдати якої відзначаються особливо жорстоким поводженням з військовополоненими українськими воїнами.
Російські полонені розповідають, що вони знають про випадки особливо жорстокого поводження з українськими військовополоненими. Вони підтвердили репутацію бригади, що її бійці не беруть у полон українських військових, натомість влаштовують жорстокі розправи, в тому числі відрізають різні частини тіла. Це кричуще порушення положень Женевських конвенцій про звичаї ведення війни, сторонами яких є росія і Україна.
1 лютого війська рф завдали удару по будівлі школи-інтернату у російському місті Суджі, що контролюється українською армією, де перебували місцеві мирні мешканці. У будівлі інтернату перебувало 86 осіб: жінки, діти та люди похилого віку, які готувалися до евакуації, а також 4 співробітника Національної поліції України. Авіація РФ завдала по будівлі удару керованою авіабомбою, хоча російській стороні було відомо, що там розміщені цивільні особи. Це черговий воєнний злочин рф, який вона скоїла тепер вже проти власних громадян. З-під завалів будівлі інтернату врятовано 84 особи, постраждалим надається допомога, а деяких евакуюють до лікарень на території України.
До початку третього місяця зими українці не тільки не покинули Курську область, але й розпочали новий контрнаступ. Бронетехніка висадила десант у селищах Черкаська Конопелька та Фанасіївка. Загальна глибина прориву становила близько п'яти кілометрів. За прорив ЗСУ під Суджею знято з посади комбрига російської 11-ї бригади десантників. З початку року російські війська змогли звільнити тільки 54 кв. км території Курської області, але це трохи більше ніж 10% території, зайнятої ЗСУ. Ще восени російські пропагандисти обіцяли повністю звільнити Курську область до Нового року та це ніяк не виходить.
Попри те, що Курська операція не зупинила наступ рф на сході України, Кремль відправив тисячі військових, аби спробувати витіснити українські сили з регіону.
путіну доводиться розставляти пріоритети, оскільки його сили виснажені, і він, схоже, більше зосереджений на здобутках в Україні, ніж на відвоюванні території в Курській області.
Загалом Курська наступальна операція залишається прикладом раптових асиметричних та успішних дій Сил оборони України, які дають змогу завдати значних втрат противнику, що переважає, та перехопити ініціативу на полі бою.
Сьогодні операція на Курщині зв’язує на цьому напрямі 60-тисячне угруповання військ рф, яке зазнає важкі втрати. Успіхи ЗСУ на Курщині зруйнували міф про «червоні лінії» кремля, продемонстрували слабкість росії і рішучість України на полі бою. Курська операція може відіграти значну роль на майбутніх переговорах щодо завершення війни і досягнення справедливого миру.
Фото з відкритих джерел
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар