Збувається мій найгірший страх: я всередині нового Розстріляного Відродження - пам'яті Вікторії Амеліній

НОВИНИ 04.07.2023 Коментарі 0

Письменниця Оксана Забужко розмістила у ФБ щемливий пост пам'яті  письменниці Вікторії Амеліній, чиє життя обірвалося через поранення, несумісне з життям, спричинене ракетним ударом російських окупантів по ресторану в Краматорську 27 червня 2023 року.

Оксана Забужко: "Віка пішла 1 липня. В день народження закатованого російськими окупантами Володі Вакуленка, чий щоденник вона власноруч розшукала - і опублікувала.

Так, ніби це Володя її покликав. Ніби його власних сил - його власної історії - було недосить, замало, щоб свідчити перед небом і землею на всі потомні віки про нове Розстріляне Відродження. (Я довго вірила, що цим разом ми його уникли - що заготовані москвинами при вторгненні "списки на знищення" для кожного міста, мобільні крематорії й мішки для масових могил пропали марно). Віка перша з-поміж нас усіх впізнала цей черговий елітоцид, назвала його на ім'я - в тій самій передмові до Вакуленкового Щоденника, котру сьогодні цитують усі:

"...збувається мій найгірший страх: я всередині нового Розстріляного Відродження.

Як у 1930-их, українських митців убивають, рукописи зникають, пам'ять стирається. Здається, часи змішуються і застигають в очікуванні розв'язки: я шукаю у слобожанському чорноземі не лише нотатки одного з нас, а одразу всі загублені українські тексти: другу частину "Вальдшнепів" Хвильового, п'єси Куліша, останні поезії Стуса, щоденники часів Голодомору, українські стародруки, спалені в київській бібліотеці в 1964-му. Всі наші втрати, від стародруків до щоденника Володимира, здаються одним великим текстом, який уже ніколи не прочитати..." (с)

І ось тепер ненаписані твори Віки Амеліної - в тому самому ряду. І вона - там, серед них: її зустрічають Куліш і Підмогильний, Хвильовий і Зеров, Симоненко, Горська і Стус... І Володя Вакуленко – крайнім з ряду.

Високого їй неба на цьому найвищому з платонівських бенкетів.

А нам усім – сил довести помсту до Перемоги".

Читай також Рашисти вбили українську письменницю львів'янку Вікторію Амеліну

Фото: Оксана Забужко: "Це фото Віка попросила когось зняти на свій телефон торік у травні, на Варшавському Книжковому ярмарку. Знаю, що воно їй подобалось, - тож хай побуде тут".

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2024 by ZahidFront. Powered by BDS-studio.com

Підпишіться на ЗІФ у Facebook: