Як працювала секретна програма Білорусі з підриву ЄС нелегалами
Перехоплені телефонні дзвінки та документи, отримані виданням Politico, показують, яким чином режим Олександра Лукашенка використовував міграцію як зброю проти Євросоюзу. Подаємо переклад розслідування білоруської журналістки Тетяни Ашуркевіч.
Вказівки білоруського уряду були чіткими: нехай мігранти їдуть до Європи. Коли до заступника начальника кримінальної міліції в Мінській області Ігоря Качалави надійшли повідомлення про зникнення кількох людей, які приїхали в Білорусь з Африки, щоб навчитися грати у футбол, він зателефонував до МВС проконсультуватися.
«Міністр дав чіткі вказівки, - сказав Михайло Бедункевич, високопосадовець міністерства, у перехопленій розмові, якою джерела поділися з POLITICO. - Ми не повинні турбуватися про мігрантів, які прямують транзитом до Європи». Він замовк на мить, потім додав: «Зник? Усе добре, лише б вони тут не осіли. Все, що рухається в цьому напрямку... ми не повинні стояти на цьому шляху».
Телефонна розмова, записана у травні 2021 року, якою поділилися з Politico колишні білоруські силовики, триває менше двох хвилин. Разом із безліччю інших перехоплених даних і документів, а також інтерв’ю з колишніми та нинішніми співробітниками сил безпеки, вона демонструє, як білоруська влада сприяла спробам мігрантів прилетіти в країну та нелегально потрапити до Євросоюзу.
Програма гібридної війни була покликана посіяти політичну ворожнечу в країнах ЄС. Це почалося навесні 2021 року, коли Білорусь потрапила під європейські санкції за придушення інакомислення після фальсифікованих виборів, які дали диктатору Олександру Лукашенку шостий президентський термін.
Документи включають комунікації між білоруськими силами безпеки та підконтрольними державі туристичними агентствами та готелями. Вони детально описують спробу створити зброю у вигляді міграції, яка все ще діє сьогодні, оскільки 70-річний автократ Лукашенко балотується на безпрецедентний сьомий термін 26 січня.
Згідно з даними правозахисної організації Human Constanta, від початку програми на білоруському кордоні з Польщею, Литвою та Латвією загинули щонайменше 120 людей. Прикордонників Польщі та ЄС звинувачують у незаконному витісненні мігрантів. Цього літа Варшава планує закрити весь кордон із Білоруссю, щоб перекрити шлях міграції.
«Зрозуміло – це помста Лукашенка за введення санкцій, – сказав Politico діючий прикордонник, який назвався Олегом. – Це триватиме поки ЄС реагуватиме на всі жахи в Білорусі».
Коли у 2021 році, приблизно через шість місяців після телефонної розмови між начальником міліції та чиновником МВС, Лукашенка запитали, чи допомагає він мігрантам, він це заперечив.
«Якщо ви звинувачуєте мене в тому, що я допоміг їм проникнути, – сказав він BBC , – викладіть факти на стіл, поставте мене до стіни з цими фактами».
Білоруські свята
Ця схема почалася на тлі ескалації напруженості між Білоруссю та ЄС після суперечливого переобрання Лукашенка в 2020 році. Масові протести проти фальсифікації голосування були розгромлені наймасштабнішим придушенням інакомислення в пострадянській історії країни.
У травні 2021 року білоруський диктатор наказав військовій авіації змусити літак Ryanair з опозиційним блогером Раманом Пратасевичем на борту приземлитися в Мінську. Коли через місяць ЄС відповів пакетом санкцій, Лукашенко заявив, що тепер Білорусь припиняє зусилля щодо стримування потоку наркотиків і мігрантів через кордон із ЄС.
Документи свідчать, що він робив навіть більше.
У таких країнах, як Ірак, були розміщені оголошення про тури до Білорусі. Коли потенційні мігранти відреагували, туристичні фірми подали петиції до МЗС Білорусі з проханням про короткострокові візи.
Заявлені цілі варіювалися від ділових поїздок до туризму, полювання чи лікування – часто включаючи групові візи – про що свідчать анкети та записи в паспорті, з якими ознайомився Politico. Однак багато мігрантів повідомили, що їм неофіційно обіцяли легкий перетин кордону із ЄС.
Заплативши від 6 000 до 15 000 доларів за пакет, мандрівники полетіли до Білорусі такими авіакомпаніями, як Fly Baghdad, Iraqi Airways і білоруська державна Belavia. Після прибуття вони отримали візи, їх зустріли представники компанії та відвезли до готелів , які належать Управлінню справами Президента, урядовому відомству, яке безпосередньо підпорядковується Лукашенку.
Туристам у Білорусі справді пропонували екскурсії на держпідприємства, полювання (одна зі світлин нижче саме звідти), відвідування спа-центрів і навіть походи в цирк, про що свідчать фото за листопад 2021 року. Але при цьому в туркомпанії знали, що мігранти приїжджають до Білорусі не просто у справах чи на відпочинок.
У перехопленому телефонному дзвінку Дмитро Корабав, заступник керівника приватної туристичної компанії «Оскартур», яка брала участь у схемі, повідомив, що люди приїхали до Мінська «без сумок».
«Літаки, які летять на батьківщину, напівпорожні», – пожартував він. В іншому дзвінку він сказав, що коли люди «втікають, вони кидають усі свої документи, щоб їх не можна було ідентифікувати».
Ця схема працювала безперебійно до червня 2021 року, коли незалежні білоруські та західні ЗМІ почали повідомляти про велику кількість іноземців, яких бачили на вулицях, у кафе та торгових центрах, і пов’язували їхні прибуття з «Центркурортом» – державною туристичною компанією, зазначеною у заявках на візу (яка належить Управлінню справами президента).
У перехопленому телефонному дзвінку від 15 червня 2021 року можна почути, як заступник директора «Центркурорту» Олексій Стрельчанко дзвонить своєму колезі з «Оскартуру» Корабаву.
Голос Стрельчанко звучить неспокійно. За його словами, західні ЗМІ б’ють на сполох через мігрантів-утікачів, і йому потрібно доповісти своєму «начальству».
«Якщо мені доведеться давати пояснення на урядовому рівні, то жоден із цих випадків не може бути пов’язаний з нами, чи не так? Завжди були якісь інциденти [з втечею]», – запитує він.
Під «начальством» Стрельчанко мав на увазі Управління справами президента. В іншому дзвінку він називає першого заступника голови управління майна «смотрящім» агентства. Це був Микола Селіванов, якого Лукашенко призначив на цю посаду у 2013 році.
Корабав запевняє його, що все під контролем, хоча білоруські прикордонники виявили зникнення чотирьох мігрантів, а минулої ночі стався ще один інцидент за участю семи втікачів.
Видимість зв'язків між Лукашенком і державним туроператором, схоже, спонукала до зміни стратегії. «Центркурорт» і «Оскартур» офіційно уклали угоду, згідно з якою оформлення віз перейшло до приватної компанії.
У розмові Корабава з прикордонником чути, як заступник начальника «Оскартуру» каже: «Ми – і «Оскартур», і «Центркурорт» – обидва відповідаємо [за мігрантів]. Ми працюємо за угодою про співпрацю… Ми є партнерами, особливо для Іраку».
«Було багато новин про те, що «Центркурорт» займається нелегалами – тому отримали наказ «зверху» припинити цю роботу… Нам тільки вчора сказали, а зараз ми переробляємо заявки», – пояснює Корабав у наступній розмові у червні.
Візові клопотання також подавали такі білоруські компанії, як «Сидон тур» і «Береговая звезда» (пізніше перейменована на World Travel). Згодом запрошення почали надходити через росію. Часто мігранти летіли до москви чи Санкт-Петербурга під приводом навчання, перш ніж їхати далі до Білорусі.
Видання Politico надіслало письмові запити на коментарі в управління майна президента, МВС, «Центркурорт» і «Оскартур». Перші три не відповіли, поки електронний лист до «Оскартур» не надійшов.
Дзвінки до департаменту власності, МВС та Держприкордонкомітету залишилися без відповіді. Телефонний помер «Оскартур» відключено, а номер, вказаний у записах розмов для Корабава, виконавчого директора «Оскартуру», був перепризначений іншій особі.
Заступник директора «Центркурорту» Стрельчанко підняв трубку, але заперечував свою причетність до міграційної кризи 2021 року, перш ніж покласти трубку. Заступник начальника кримінальної поліції Мінської області Качалав підтвердив свою особу, але перервав дзвінок, щойно почалися запитання. Бедункевич, чиновник МВС, який розмовляв з Качалавим, мовчки поклав трубку. Міністр внутрішніх справ Іван Кубраков на пряме повідомлення не відповів.
Сліпе око
За даними BelPol, асоціації колишніх співробітників спецслужб, які нині виступають проти правління Лукашенка, схема розвивалася з весни по осінь 2021 року.
Спочатку режим просто закривав очі, коли окремим мігрантам вдавалося потрапити до ЄС. У перехопленні того періоду Корабав зауважив: «Нам байдуже [якщо вони зникли безвісти], якщо вони купують зворотні квитки».
У перші місяці кризи мігрантів, спійманих охоронцями біля кордону, повернули до туристичних фірм, які затримали їх у готелях. «Вони залишаються в кімнаті. У мене є їхні паспорти, телефони… Вони під замком, а в мене ключ. Їх тільки годують», – розповів Корабав в іншому записі.
«Першою директивою було не допомагати мігрантам, але й не карати їх», – розповів представник BelPol, колишній міліціонер Володимир Жигар. Протягом цього часу білоруська влада спостерігала за тим, як відреагують сусіди з ЄС – Польща, Литва та Латвія.
20 червня 2021 року Корабаву зателефонував чоловік, який представився прикордонником.
– Доброго ранку, – сказав Корабав.
«Це справді добрий ранок? – відповів чоловік. – Двоє ваших туристів пропали... Надішліть мені фото їхніх паспортів... Вам потрібно зустріти їх у Мінську. Наразі ми проведемо з ними сувору розмову, щоб вони більше не намагалися цього зробити. Якщо наступного разу ми їх спіймаємо, то дамо їм депортацію… Вони блукали біля польського кордону».
В іншому коментарі Корабав, здається, стурбований успіхом програми: «Іракці поширюються по Білорусі, як мурахи. Служба помилилася – перші дві групи втекли без покарання... Інші іракці в Багдаді думають: «Якщо вони це зробили, чому ми не можемо?» Зараз 80 відсотків туристів на цих рейсах – однотипні».
Однак до осені 2021 року білоруська влада не тільки прийняла потік мігрантів, але й після прибуття спрямовувала в бік ЄС – як показано в злитих відео офіцерів, які супроводжують мігрантів до кордону.
Це було зроблено за вказівкою Лукашенка, стверджують п'ятеро нинішніх прикордонників і троє співробітників МВС. «Усі розуміли, що це робиться у відповідь на жорстку позицію ЄС проти Лукашенка», –так висловився один.
Олег, прикордонник, нагадав, що влітку 2021 року, коли наплив мігрантів почав зростати, звичайний прикордонний персонал повідомили, що справа має державне значення, і сказали чекати подальших вказівок.
До осені вони отримали нові інструкції. «Зі всього штату було відібрано кілька працівників, які забезпечували безперешкодний пропуск мігрантів та їх супровід до державного кордону», – пояснює Олег. Вони відповідали за проведення «роз'яснювальних сесій» з рештою персоналу, щоб переконатися, що ніхто не чинить непотрібних дій.
«Простіше кажучи, було правило: якщо бачиш мігрантів, відвертайся і поводься так, ніби їх немає, – розповів Олег. – За це не було б покарання».
Провели через кордон
«Вражало, наскільки організованими стали групи», – згадує Олександр, ще один діючий прикордонник.
Мігрантів на приватних автомобілях доправили до кордону, де їх зустріли співробітники спеціального підрозділу АСАМ (Окрема служба активних заходів) Білоруського прикордонного відомства. За допомогою охоронців їх спрямували на певні пункти пропуску та організували спробу порушити кордон.
«Спочатку не було ніякої структури – вони просто неорганізовано йшли попереду, – розповів Олександр. – Пізніше, коли схема була відточена, їхні дії стали більш прорахованими. Кілька конвоїрів у формі. Невеликі групи від 5 до 15 осіб. Вони всі почали приносити драбини та ножиці для металу, одягати якісний зимовий одяг».
Якщо перша спроба була невдалою, вони спробували ще раз пізніше. Якщо вони знову зазнавали невдачі, використовували нову тактику: одна група діяла як приманка, тоді як менші загони намагалися перетнути райони, що не охоронялися. Якщо їх виявляли польські, литовські чи латвійські органи влади, мігранти відходили в ліс чекати подальших інструкцій.
Невдовзі ця ситуація потрапила в заголовки міжнародних газет, оскільки Польща, Латвія та Литва намагалися заблокувати в’їзд мігрантів, залишивши тисячі людей у пастці на кордоні.
Кирило, інший прикордонник, сказав, що деякі мігранти, виснажені після кількох днів без їжі, були готові штурмувати кордон, а інші намагалися повернутися до Білорусі.
«Якщо вони вирішили повернутися, то їх затримувала білоруська сторона і поводилася з ними як з тваринами. Хто намагався повернутися, того відтягували назад на кордон – і били», – пояснює Кирило.
Нинішній член ASAM, з яким Politico зв’язався, підтвердив зміни в схемі. На запитання, чи мігрантів ведуть до кордону та змушують розвернутися, якщо вони повертаються до Білорусі, він відповів: «Так». Потім він додав, що вони підписали «п'ятирічний договір про нерозголошення». Незабаром після цього він перервав зв’язок.
Сьогодні, за словами Олега, схема також функціонує. Але замість того, щоб заполонити кордон, режим Лукашенка зараз зосереджується на перевагах «якості над кількістю».
Для переміщення мігрантів до кордону з ЄС задіяно кілька команд: підрозділ підтримки, група диверсії та кваліфіковані інструктори. Будь-яка критична політична заява сусіда з ЄС викликає миттєве збільшення потоків мігрантів до цього кордону.
«Мігрантів потрібно контролювати, щоб вони не розбігалися по країні, – сказав Олег. – Тому потоки зменшилися, але їхня організація та підготовка явно покращилися».
Тетяна Ашуркевич – журналіст-фрілансер із Лондона, Politico
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар