Як досі “працюють” фірташівські схеми та до чого тут Олексій Калина
Газові активи підсанкційного олігарха Фірташа упродовж останніх років, як відомо, перейшли під контроль держави. Це стосується й газорозподільних мереж, які входили до управління ТОВ "Регіональна газова компанія" (структура, афілійована до Фірташа). Після відповідного рішення уряду трубопроводи, якими доставляється газ, були передані в експлуатацію новоствореному ТОВ «Газорозподільні мережі України», що належить державному «Нафтогазу України».
Після цього масштабні “газові” фірташівські схеми, здавалось би, мали канути в лету. Особливо на тлі запровадження антикорупційних процедур на підприємствах, що належать НАК «Нафтогаз України». Про такі процедури розповідав голова правління Олексій Чернишов, заявляючи, що будь-який натяк на корупцію для нього неприпустимий.
Однак з усього цього вийшов великий пшик, Чернишов більше не очолює “Нафтогаз”, а корупційні схеми Фірташа процвітають далі. Один з яскравих прикладів — різнобічна діяльність члена правління ТОВ «Газорозподільні мережі України» Олексія Калини - колишнього посадовця органів прокуратури та ексчиновника Кернеса.
Що писали про Калину-прокурора
Олексія Калину ЗМІ називали членом команди Чернишова, який очолив одну з ключових компаній групи "Нафтогаз", державну компанію "Газ України" (відбулося це у 2022 році, наступного року Калину було призначено на посаду члена правління ТОВ «Газорозподільні мережі України»). При цьому повідомлялось, що з Чернишовим вони земляки — з Харкова. Саме там вони перетинались, коли Калина очолював департамент територіального контролю та земельних відносин мерії Харкова, а Чернишов займався у цьому місті будівельним бізнесом.
Забігаючи наперед, зауважимо, що Олексій Калина теж не забув про своїх земляків, створивши в структурі "Нафтогазу" фактично харківське “земляцтво”. Таке собі об'єднання земляків для взаємної допомоги, щоправда, схоже на ОЗУ. Мова про те, що на різних посадах в ТОВ «Газорозподільні мережі України» (з приходом туди Калини) дивним чином опинилася ціла низка колишніх посадовців Кернеса (безпосередніх підлеглих Олексія Калини по департаменту територіального контролю та земельних відносин мерії Харкова).

Все за порядком
Трудова діяльність Олексія Калина почалася у 2002 році. З посади помічника прокурора в Харківській обласній прокуратурі. За 12 років Калина доріс до посади начальника відділу обласної прокуратури. Йдеться про відділ нагляду за додержанням законів органами податкової міліції.
Про Калину-прокурора писали різне. Наприклад, те, що його швидкий кар'єрний зліт в Харкові пов’язаний з тим, що Калина був ставлеником колишнього прокурора Харківської області Геннадія Тюрина. Також те, що він тісно взаємодіяв з сином екс-генпрокурора Віктора Пшонки Артемом і запам'ятався у відомстві своєю любов'ю до елітних авто (Audi Allroad с номерами АХ9797КА вартістю більше 100 тисяч євро). Після зміни влади, коли Тюрін і Пшонки опинилися за бортом, Калина ніби то зміг домовитися про своє збереження “в системі” з іншим покровителем з органів прокуратури. Називалась сума сума в 75 тис. доларів.
Також повідомлялось, що прокурором Дніпровського району Києва стала людина Артема Пшонки, і що Олексій Калина відомий у тому числі тим, що “відмазував” від відповідальності (завзято захищав) старшого сина голови фракції Блока Порошенка Юрія Луценка, який потрапив в ДТП зі смертельним наслідком.
З офіційних даних відомо, що у 2014 році Калина був звільнений з посади начальника відділу Харківської обласної прокуратури - в порядку переведення до Генеральної прокуратури. Кілька місяців працював на посаді старшого помічника Генпрокурора. Опісля був призначений на посаду прокурора Дніпровського району, заступника прокурора м. Києва, у 2016 році - на посаду першого заступника прокурора АР Крим.
У цьому ж році (з квітня) — працевлаштувався в Харківську міську раду: обійняв посаду директора департаменту територіального контролю та земельних відносин.
На цій посаді Калина запам’ятався, зокрема, тим, як "не помітив" будівництво 16-поверхового житлового багатоквартирного будинку у самому центрі міста замість 3-поверхового спортивно-оздоровчого комплексу.
Ще одна цікава деталь, яка пояснює перехід Калини на роботу до Кернеса. Відомо, що з мерією Харкова раніше був пов'язаний батько Олексія Калини - екс-міліціонер Леонід Калина, який був першим керівником КП «Муніципальна охорона» Харківської міськради. Леонід Калина відомий також як засновник та керівник ряду компаній, що пов'язаний з бізнесом сім'ї Кернеса/Добкіна.
Калина розставляє своїх людей
Директора департаменту територіального контролю Калину з займаної посади було звільнено в кінці 2021 року, згідно розпорядження, яке підписав Харківський міський голова Ігор Терехов. Також було звільнено його заступника Євгена Швеця. Причина звільнення в обох випадках – прогул робочого дня без поважної причини. Водночас джерела в міській владі повідомляли, що це лише формальна причина. А реальною причиною стали численні скарги харків’ян на роботу департаменту.
А тепер про основне: про “зірковий час” для талантів Олексія Калини на посаді члена правління ТОВ «Газорозподільні мережі України», що належить державному «Нафтогазу України». Однак спочатку — про прикметну деталь. НАК «Нафтогаз України», згідно декларацій Олексія Калини, упродовж останніх років вказувався основним місцем роботи його дружини — Катерини Калини.
За наявною інформацією, з приходом в ТОВ «Газорозподільні мережі України» Калини відбулося фактично поглинання харківсько-прокурорським “земляцтвом” (схожим на ОЗУ) ключових підрозділів головного офісу Товариства та його регіональних органів.
У результаті під контролем Олексія Калини станом на зараз перебуває департамент юридичного забезпечення та департамент безпеки, які укомплектовані здебільшого вихідцями з Харкова: або з органів прокуратури, або з міськради Харкова часів Кернеса-Калини. Такий контроль відкриває широкі можливості. Через вказані департаменти можна впливати (наприклад, через блокування) на будь-які закупівлі Товариства, договори, призначення на посади, на розгляд актів про порушення, на підключення до газмереж багатоповерхівок, розробку проектів на стандартні та нестандартні підключення тощо.
Задля впровадження такого контрою на посаду начальника департаменту юридичного забезпечення було призначено вищезгадуваного Євгена Швеця, ексзаступника Калини по департаменту територіального контролю Харківської міськради. На посаду начальника групи по роботі з проблемною заборгованістю вказаного департаменту було призначено Андрія Ворожбянова - ексзавідувача сектору правового забезпечення архітектурно-будівельного контролю відділу правового забезпечення департаменту територіального контролю. Посаду менеджера у групі по роботі з проблемною заборгованістю обійняв Артем Павлов — ще один колишній підлеглий Калини, ексначальник відділу обстеження земельних ділянок департаменту територіального контролю Харківської міськради. Посаду юрисконсульта в групі взаємодії з органами державної влади департаменту юридичного забезпечення обійняла Тетяна Барабанщикова, яка раніше працювала в прокуратурі АР Крим (у період, коли там працював Калина). Цей список можна продовжити.
Олексію Калині вдалось також взяти під свій контроль групу дисципліни споживання газу (мова про службу, працівники якої виявляють, контролюють витоки газу, незаконні врізки, незаконний відбір газу з газових мереж), збільшення її чисельності та одразу укомплектування її штату за вказаним вище принципом.
Про що свідчить призначення на посаду начальника групи дисципліни споживання газу Вадима Бойченка, який в мерії Харкова обіймав посаду заступника начальника відділу самоврядного контролю за використанням земель департаменту територіального контролю. Призначення на посаду фахівця у даній групі Максима Ковальчука, який в департаменті територіального контролю працював спеціалістом відділу контролю за розміщенням малих архітектурних форм та тимчасових споруд.
Така сама картина спостерігається в аналогічних підрозділах в обласних філіях. Йдеться про департаменти юридичного забезпечення, безпеки та групи дисципліни споживання газу, які укомплектовуються та беруться під контроль Калини за аналогічним принципом.
Як діяли та діють досі “газові” корупційні схеми
Зворотній бік такого “земляцтва” та контролю — заробляння коштів через корупційні схеми. Джерела ЗІФ, що пропрацювали в структурах “Нафтогазу” не один рік, розповідають, зокрема, таке.
Під час діяльності "Регіональної газової компанії" Фірташа кошти виводилися (відмивалися, дерибанилися) за кількома схемами. Через отримання юридичних послуг від сторонніх компаній (йдеться насамперед про АО “Правовий Альянс”, яке такі послуги, буцімто, надавало на підставі кабальних договорів з облгазами). Також через отримання інформаційних послуг від каналу Інтер та від “близьких” до нього компанії, через закупівлі (у тому числі за завищеними цінами) непрофільних товарів, преміювання керівного складу при збитковій діяльності підприємства.
Станом на зараз фірташівські схеми з юрпослугами (у тому числі з неіснуючими) “працюють” далі. Олексій Калина створив ситуацію, коли було залучено іншу адвокатську компанію — на кшталт АО “Правовий Альянс”, яка також підписала з обласними акціонерними товариствами кабальні договори. В договорах фігурують щомісячні суми за надання юридичних та адвокатських послуг від 200 до 300 тис. грн. Це при тому, що в облгазах є свої досвічені юристи.
Ще один “напрямок” діяльності Калини нагадує централізований схематоз часів Януковича. Йдеться про створення комісії — з “людей Калини”, яка надає дозволи на підключення висотних будинків (більше 10 поверхів) до газових мереж. Раніше — “до Калини” — такі питання вирішувалось на рівні облгазів. Повна її назва - “комісія з приєднання об'єктів замовників до ГРМ в Товаристві з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України". Загалом виглядає так, що створено систему заганяння забудовників в цю комісію та вичавлювання з них грошей за видачу дозвільних документів.
Як будуть викачуватися кошти за юридичні послуги
Облгазам Фірташа, які перейшли в управління державної компанії “Нафтогаз”, завдяки Калині нав'язали юридичні та адвокатські послуги послуги Адвокатського об’єднання «Квантум».
З відкритих джерел відомо, що АО «Квантум» зареєстровано 07.03.2013 року та спеціалізується на діяльності у сфері права. Адресою компанії вказано м. Київ, вул. Ломоносова, 58, офіс 154. Директором - Вітюка Василя Вікторовича, який також є співзасновником. Ще одним співзасновником є Волинець Руслан Анатолійович.
Руслан Волинець відомий, зокрема, тим, що упродовж останніх років був адвокатом В’ячеслава Богуслаєва, колишнього президента «Мотор Січ», якого підозрюють (обвинувачують) у колабораціонізмі, пособництві росії та перешкоджанні діяльності ЗСУ. Раніше Служба безпеки України повідомляла, що після початку повномасштабного вторгнення Росії керівник "Мотор Січ" В’ячеслав Богуслаєв фінансував "ДНР" через сплату податків та зборів у бюджет самопроголошеної республіки.
Волинець вельми активно захищав Богуслаєва, про що свідчать його коментарі ЗМІ. У тому числі, які стосуються спростувань звинувачення щодо російського громадянства його клієнта, що привернуло увагу громадськості та медіа.
АО «Квантум» та пов'язана компанія ТОВ «Карбон медіа груп», а також низка інших комерційних структур, фігурують в акті планової податкової перевірки № 778/26-53-22-02-21-19016506 від 22.06.2015. В акті, яким було зафіксовано правопорушення, йдеться про те, що службові особи ПрАТ «Виробнича проектно-будівельна фірма «Атлант» в період з 01.01.2014 по 31.12.2014, під час здійснення операцій з нібито придбання товарів (робіт, послуг) у підприємств з ознаками фіктивності, у тому числі у АО «Квантум», ТОВ «Карбон медіа груп», ухилились від сплати податку на прибуток в сумі 7 809 923 грн. та податку на додану вартість в сумі 8 630 406 грн., що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів в особливо великих розмірах.
Про найцікавіше
У розпорядження ЗІФ потрапили фрагменти договору про надання юридичних та адвокатських послуг, що був укладений між АО «Квантум» та одним з облгазів.
Згідно з цим документом, розмір гонорару виконавця таких послуг визначається на умовах абонентської плати, яка становить 200 тис. грн без ПДВ за місяць надання юридичних та адвокатських послуг. Водночас розмір абонентської плати може бути збільшено шляхом внесення змін до цього договору на підставі письмових обґрунтувань виконавця про обсяг надаваних послуг.
Варті уваги й такі пункти договору:
“4.4. Замовник відшкодовує витрати Виконавця додатково до оплати гонорару, що передбачений пунктом 4.1 цього Договору. Розмір витрат Виконавця пов’язаних із наданням послуг по Договору, підтверджених документально, включається до акту про надані послуги та оплачується до 10 числа місяця, наступного за звітним.
4.5. Розмір додаткового гонорару за позитивне досягнення конкретно визначеного Замовником у певному провадженні результату надання послуг по даному Договору може визначатись за погодженням Сторін у окремому Додатку до даного Договору”.
Тобто облгаз фактично стає заручником АО. При тому, що має власний юридичний підрозділ, яким може вирішувати усі юридичні питання.
Аналогічні договори підписані з кожним АТ в 21 регіоні.
Між тим відомо, що на 1 січня 2025 року борг "ТОВ «Газорозподільні мережі України» за товари та послуги перевищив 2,5 млрд грн.
Далі буде.
Підготував Віктор Гай.
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар