Вашингтон знову «кинув» Європу: світ на порозі торговельної війни
Обурення європейських політиків та бізнесу викликало рішення Дональда Трампа запровадити з 1 серпня 30-відсоткових тарифів на імпорт товарів з Євросоюзу. Сьогодні, 13 липня, заплановано екстрену зустріч дипломатів ЄС для обговорення заходів у відповідь, повідомляє Euractiv. Щоразу частіше почали лунати заклики до негайної та жорсткої відповіді з боку Брюсселя.
«Зухвалими діями» і «ляпасом» назвав дії Вашингтона голова комітету Європарламенту з питань торгівлі Бернд Ланге. За його словами, низка контрзаходів з боку Європи має набути чинності вже у понеділок.
Президент Франції Еммануель Макрон закликав Єврокомісію рішуче захищати інтереси ЄС, якщо домовленості зі США не буде досягнуто до 1 серпня.
Прем’єр Іспанії Педро Санчес наголосив на силі єдиного ринку, а прем’єр Італії Джорджія Мелоні висловила сподівання на уникнення ескалації.
Угорщина розкритикувала Єврокомісію, заявивши, що тарифи слід було знизити після повернення Трампа.
Тим часом представники європейської промисловості попереджають про серйозні наслідки нових мит. Федерація німецької промисловості (BDI) назвала заяву Трампа «тривожним дзвінком» і закликала до швидкого знаходження рішення, аби уникнути подальшої ескалації. За офіційними даними, німецький експорт до США вже знизився до найнижчого рівня з березня 2022 року, зазначають європейські медіа.
Чи не найбільшої шкоди зазнає харчова промисловість, зокрема виноробний сектор. Італійська виноробна асоціація UIV заявила, що нові тарифи можуть спричинити ембарго на 80% італійського винного експорту до США. «Це – найтемніша сторінка у відносинах між двома історичними союзниками», – заявив президент UIV Ламберто Фрескобальді.
«Двіжуха» в ЄС почалася в суботу, 12 липня, коли стало відомо, що у листі до голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн президент Трамп написав: «Наші відносини, на жаль, були далекі від взаємності. Починаючи з 1 серпня 2025 року ми запроваджуємо тариф у розмірі 30% на продукцію ЄС, яка надходить до Сполучених Штатів».
Раніше повідомлялось, що Дональд Трамп має намір підвищити базову ставку мита на імпортні товари з нинішніх 10% до 15-20%. На жаль, це підвищення може торкнутися і товарів з України.
Про свої наміри президент США написав у своїй соціальній мережі Truth Social. Він повідомив, що направив листа про те, що митні збори з 1 серпня підвищаться до 30% саме голові Єврокомісії ще й пригрозив, що цифра може підвищитися, якщо торгові партнери наважаться вжити відповідних заходів і назвав вказану цифру «набагато меншою за ту, яка потрібна для усунення дисбалансу».
«Ми роками обговорювали наші торговельні відносини з Європейським союзом і дійшли висновку, що повинні відійти від цих довгострокових, великих і постійних торговельних дефіцитів, викликаних вашою тарифною і не тільки політикою та торговельними бар'єрами, - написав Трамп. - На жаль, наші відносини далекі від взаємних».
Сама Урсула фон дер Ляєн вважає таке рішення Трампа фатальною помилкою, яка може спричинити багато негативних наслідків.
«30% тариф на експорт з ЄС зашкодить бізнесу, споживачам та пацієнтам по обидва боки Атлантики. Ми продовжимо роботу над досягненням угоди до 1 серпня. Водночас ми готові захищати інтереси ЄС на основі пропорційних контрзаходів», - написала вона 12 липня у мережі Х.
На дії Трампа зреагував і прем'єр-міністр Нідерландів Дік Схов, який у мережі Х підтримав Єврокомісію у її майбутніх діях. «Оголошення США про 30% тарифи на товари, імпортовані з Європейського Союзу, викликає занепокоєння і не є шляхом уперед. Єврокомісія може розраховувати на нашу повну підтримку. Як ЄС, ми повинні залишатися єдиними та рішучими у прагненні до взаємовигідного результату зі Сполученими Штатами», - написав він.
Нагадаємо, що Трамп спершу налякав Брюссель наміром запровадити 50-відсоткові мита на євроімпорт. Після розмов із єврочиновниками він встановив дедлайн – 9 липня, щоб укласти нову торговельну угоду між ЄС та США. Трамп має намір запровадити тарифи майже проти всіх американських торгових партнерів, заявивши, що хоче повернути внутрішнє виробництво, «оплатити» продовження податкових пільг і не дати іншим країнам «користуватися перевагами США».
Невдовзі у ЄС раніше з'явився план боротьби з торговельною війною американського президента Дональда Трампа: переграти главу Білого дому його ж жорсткими методами. Адже ці 6 місяців 2025 року переобраний Трамп перевертав світовий торговельний порядок, то оголошуючи про запровадження нових тарифів, то пом'якшуючи ці мита, щоб дати шанс переговорам, попереджаючи, що каральні тарифи будуть запроваджені знову, якщо умови торговельних угод йому не сподобаються.
За 13 днів до встановленого Трампом дедлайну для укладення торговельної угоди між ЄС і США президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн вирішила, що час для традиційної тактики переговорів минув. Вона запропонувала ідею, згідно з якою 27 країн ЄС можуть об'єднатися з 12 членами Всеосяжної та прогресивної угоди про Транстихоокеанське партнерство (CPTPP), сформувавши нову світову торговельну ініціативу, повідомляє Politico.
За словами фон дер Ляєн, такий новий «клуб» переформатував би світовий торговельний порядок, реформуючи або, можливо, навіть замінивши Світову організацію торгівлі. При цьому США не будуть автоматично запрошені до нового клубу.
Схоже, тут найшла коса на камінь, і в ЄС вирішили більше не займатись підлабузництвом щодо неврівноваженого американського лідера. Невдовзі побачимо, чия позиція виявиться вагомішою і принциповішою.
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар