У Литві хочуть розкрити прізвища «кадебістів» на державних посадах

НОВИНИ 05.02.2025 Коментарі 0

Пропозицію частини парламентарів оприлюднити імена посадових осіб, які зізналися у співпраці з радянським КДБ і продовжують обіймати свої посади у литовських установах, підтримав прем'єр-міністр країни Ґінтаутас Палуцкас.

У вівторок, 3 лютого, він заявив журналістам у Сеймі:

- Вважаю, що про це варто поговорити, і, напевно, мало би сенс надати громадськості інформацію про тих осіб, які досі обіймають певні посади.

Як повідомляє LRT, наразі закон гарантує захист від розголосу протягом 75 років особам, які зізналися у співпраці з КДБ. Він набув чинності 1 лютого 2000 року та дозволив колишнім співпрацівникам КДБ та інших радянських спецслужб, а також таємним співробітникам зробити визнання та зареєструватися у спеціальній комісії. Дані тих, хто це зробив, утаємничили на 75 років.

За словами прем’єр-міністра Литви, оприлюднених прізвищ співробітників КДБ буде не так і багато – більшості з них зараз, понад 30 років після відновлення незалежності країни, вже немає в живих.

Проте, на думку очільника уряду, оприлюднення агентів КДБ допоможе зняти напруженість у суспільстві.

«Деякі люди досі вірять, що Литвою, як і раніше, правлять люди з КДБ», - пояснив прем'єр.

LRT зазначає, що згідно зі законодавством, особа, яка претендує на пост президента, члена Сейму, члена ради самоврядування, члена уряду, судді, прокурора, позбавлена права на утаємничування факту співпраці з КДБ.

Можливість зізнатися у своїй минулій співпраці з радянською спецслужбою в Литві була і раніше: у 1991–1992 роках це можна було зробити в тимчасовій комісії тодішньої Верховної Ради.

Після оголошення у Литві крайнього терміну для добровільного визнання в Люстраційній комісії зізналися у співпраці зі спецслужбами СРСР 1 589 осіб.

За інформацією Голосу Америки, Литва – єдина пострадянська країна, в якій повністю збереглася картотека штатних працівників Комітету держбезпеки СРСР. Картотеку свого часу готували до вивезення в Ульяновськ росфедерації, але через низку причин не зробили цього.

Фото ілюстративне – Reuters / golosameriki.com

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025 ZahidFront, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор медіа - R40-05228. Powered by BDS-studio.com

Підпишіться на ЗІФ у Facebook: