Третя світова біологічна війна розпочалася?

АНАЛІТИКА 23.01.2023 Коментарі 0

На початку 2023 року головний сюрприз світові зробив Китай: там уперше за майже три роки скасували карантинні обмеження для мандрівників. Враховуючи, що у Піднебесній вже понад місяць спостерігається черговий пік захворюваності на коронавірусну хворобу (COVID-19), схоже, у світі стартує нова хвиля пандемії з цілком непередбачуваними наслідками.

Китай саме входить у період святкувань власного Нового року: до пандемії ковіду новорічні подорожі китайців вважались наймасовішою щорічною міграцією у світі. Раніше це були 4-5 млрд. поїздок (по світу і по країні) протягом двох-трьох тижнів. Цього року китайський уряд також очікує близько 5 млрд.: «Ситуація з Covid-19 стабілізувалася. Ми пройшли пікову фазу, і життя суспільства повернулося в нормальне русло», - запевнив гостей Давоського форуму віце-прем’єр уряду КНР Лю Хе. І підкреслив, що його країна відійшла від жорсткої політики «нульової толерантності до ковіду».

При цьому фахівці відзначають, що Китай надалі приховує реальні цифри захворюваності та смертності від ковіду. Так лише 23 грудня, за інформацією аґенції Bloomberg, в країні за один день могли заразитися близько 37 млн. людей. Тоді як світові статистичні сервіси того дня подавали лише 3,3 тис. випадків нових заражень за добу. А з 16 січня у таблицях навпроти Китаю стоять нулі.

Ми попросили прокоментувати цікаву ситуацію із ковідом у Піднебесній доктора медичних наук, професора Бориса Кузьмінова, який очолює Науково-дослідний інститут епідеміології та гігієни Львівського національного медуніверситету ім. Данила Галицького.

- Як почалося чергове коло пандемії та як сьогодні розвиваються події?

- Кількість нових випадків захворювання у Китаї різко збільшилася наприкінці листопада і в грудні. При цьому місцеве населення обурилося (навіть була низка протестів) – адже багато хто приїхав із сільської місцевості заробляти гроші у великі міста. У зв’язку з тим, що з 1 січня бізнес не працює, а якось треба три місяці до закінчення святкувань того китайського Нового року людям жити, влада мусила ухвалити рішення про скорочення обмежень.

При чому досі невідомо, яка ж сублінія варіанту «Омікрон» домінувала у Китаю на той момент. Програма «нульового ковіду» призводила до того, що кількість хворих у Китаї порівняно з іншими країнами (наприклад, з Німеччиною) була настільки мізерною, що про це говорити було недоцільно.

- Як у реальності виглядала програма «нульової толерантності»?

- Ми вже деякий час беремо участь у регулярних вебінарах, які організовують наші польські колеги. І там оприлюднюють інформацію щодо ковіду в усьому світі. До цього спілкування організатори залучили журналіста, який уже багато років живе і працює в Китаї. Він розповідав і про цю програму, і про тестування.

Лише уявіть: він проживає в місті, де 16 млн. населення. І всі, хто працює, мають щоденно пройти тестування, щоби наступного дня вони мали можливість виходити на вулицю, користуватися транспортом, доїхати до роботи та працювати. Якщо ти в телефоні не маєш інформації про свіжий негативний результат тесту, ти навіть по вулиці далеко не пройдеш. А ще є всілякі сканери, тепловізори тощо.

- Але чи є ефект від цих заходів?

- Ефект був. Існує лише дві стратегії боротьби з будь-якими вірусними інфекціями. Це стратегія елімінації (ліквідації) вірусу і стратегія стримування – коли запроваджують заходи, якими намагаються дати час системі охорони здоров’я підготуватись до великої кількості хворих.

Елімінація – це коли на території, де захворіли люди, вводять локдаун із закриттям кордонів, відстежують контакти всіх, хто захворів, проводять тестування, госпіталізацію і лікування хворих, а всі інші перебувають на карантині. Внаслідок цього досягають припинення поширення інфекції і не допускають повторних спалахів.

От уявіть, що у нас було би бажання протестувати всіх, хто проживає навіть не у Львівській області, а лише у Львові. Тобто, приблизно мільйон людей. У нас існує така можливість фізично?

Лабораторія молекулярно генетичних досліджень нашого НДІ виконувала під час піку пандемії 300-400 ПЛР-тестів на день. Нехай таких лабораторій як наша було б 10 (хоча їх менше). Множимо 400 на 10 – це лише 4 тисячі. А треба щоденно протестувати мільйон.

А китайці пішли ще далі: вирішили, що на тестування людина має витратити не більше 15 хв. Як розповідав той кореспондент, він о 19 год. увечері вертається додому, по дорозі заходить у пункт тестування, і до 24 год. вже отримує результат на свій телефон – чи може він на наступний день вільно рухатися.

Цю програму «нульового ковіду» вдалося підтримувати навіть під час Олімпіади, коли приїхала величезна кількість спортсменів, команд, обслуговуючого персоналу. При цьому використовували елемент пухиря – коли протестовані перебувають на якійсь обмеженій території, куди для інших немає доступу. І ситуацію вдалося втримати.

- Чому ж від неї вирішили відмовитися?

- Раптово ситуація вийшла з-під контролю. Мало того, почало обурюватись населення.

Чи це було спровоковано, чи профінансовано – я не можу сказати. Але ситуація вийшла дивна.

Китайці спробували прорахувати, що їм краще робити: продовжувати програму «нульового ковіду», запровадити жорсткіші обмеження або взагалі її скасувати.

Та сублінія варіанту «Омікрон» (скоріш за все це була сублінія ВА.4/ВA.5, яка домінувала тоді у Європі та США) викликала відносно легкий перебіг захворювання. Не було ніякої кореляції з госпіталізацією і смертністю. Можливо не доцільно було вводити такі обмеження. Коли одразу величезна кількість людей перехворіє, можна досягнути хоча би тимчасового колективного імунітету.

На сьогодні вже зрозуміло, що тривалість активного природного (післяінфекційного) і штучного (поствакцинного) імунітету в середньому не перевищує 6 місяців. Звісно, трапляються поодинокі випадки, бо в людини можуть бути якісь супутні захворювання чи ще щось. Але з них перші три місяця – майже 100% захист від повторного захворювання.

Тобто, якщо б китайці ще у жовтні чи листопаді відмінили програму «нульового ковіду», то величезна кількість людей би перехворіла.

І оцей польський кореспондент (скажімо чесно, Польща не має жодних симпатій до Китаю, і до сьогодні не визнає китайські вакцини) із захопленням розповідав, наскільки підвищився рівень китайської медицини.

Тобто, нема ніяких проблем – коли хворіють бабусі, дідусі, їх госпіталізувати, надати допомогу і т.д. Тож Китай пішов на цей крок – відмінив узагалі всі обмеження. І на початку січня вже поїхали перші туристичні автобуси до Китаю.

- Виходить, що ніяких надзвичайних загроз немає?

- Дивіться, що почало відбуватися у Сполучених Штатах. Там швидкими темпами поширюється нова сублінія варіанту «Омікрон» - XBB.1.5. У січні на її частку припадає більше 50 відсотків підтверджених випадків захворювань на COVID-19 в країні.

І якщо пов’язати публікації, які були ще у жовтні-листопаді – що нібито в лабораторних умовах проводились роботи з варіантом омікрон і виявлено більш агресивну його сублінію, то мені здається, що сьогодні ситуація розгорнулася наступним чином: були намагання зробити проблеми Китаю, а натомість Китай зараз зробив проблеми Сполученим Штатам Америки.

- Тобто Ви хочете сказати, що йде біологічна війна?

- Безумовно. Розповсюдженню інфекцій сприяє міграція людей. У 20 сторіччі це було пов’язано з воєнними подіями. Сьогодні і без цього міграція населення фантастична. Наприклад, з Китаю до Жешува чи Варшави дістатися можна за 13 годин літаком. А основний кластер, де люди передають інфекцію – це саме літак і аеропорт, де величезне скупчення людей. Тобто, якщо тільки з’явилася нова інфекція, то для того, щоб вона знову опинилася в США, не треба багато зусиль.

Адже якщо інкубаційний (прихований) період захворювання триває 3-5 днів, то людина без жодних ознак захворювання сідає в літак, і починає розповсюджувати вірус. Потім усі ці пасажири прибувають у Штати чи Європу – куди завгодно. Таким чином сьогодні ця нова сублінія варіанту «Омікрон» - ХВВ.1.5 – вже є щонайменше у 30 країнах.

- Отже, Китай не деталізує ситуацію з Covid-19, але має мільйони заражених осіб. Відкриває кордони, і в Америці незрозуміло звідки з’явиласяся нова сублінія варіанту «Омікрон» ХВВ1.5?

- Вони нібито не мають ніяких коментарів стосовно погіршення епідеміологічної ситуації. Але ж усі розуміють, скільки китайців живе у Штатах. Хоча тут насправді достатньо однієї людини, яка працює в Китаї. Це може бути навіть не китаєць, а просто людина повернулася в США на свята і таким чином привезла оте, що там є.

Втім, це цілком може бути бумерангом. Йде біологічна війна, і це також війна за ресурси, бо треба витрачати гроші на протиепідемічні заходи, лікування тощо.

- США нещодавно визначила, що саме Китай (навіть не росія) є їх основним геополітичним противником. А Китай у відповідь просто відкрив кордони…

- Я не геополітик, можу дати аналіз лише з точки зору епідеміолога. Для мене виглядав дивним збіг обставин, коли при програмі «нульового ковіду» і 87,8% населення вакцинованого двома дозами (офіційні данні на 01.11.2022 р.)  кількість людей, які захворіли, зростала до мільйона на день. Тобто, це мала бути абсолютно нова сублінія «Омікрону», якої ще не було на тій території.

Тоді країна вирішує, що робити далі: продовжувати вкладати кошти і витрачати гроші в економіці і т.д., або відкрити повністю кордони і відмовитись від попередньої програми, що вони й зробили.

- Нам це також загрожує?

- До чого я й веду – усе відбувається практично за тим самим сценарієм, що й три роки тому. Тобто, стрімке поширення в нашій країні ми матимемо у березні, по повній програмі.

Ніхто про це чомусь сьогодні не розповідає. А я впевнений, що зараз має місце ще мікст грипозної і коронавірусної інфекцій. І коли я сьогодні спостерігаю, скільки машин швидкої допомоги їде з маячками, то розумію, що ситуація змінюється, але при цьому ми не маємо офіційної статистики, відсутні якісь застереження. На жаль, у нас до нової пандемії наразі ніхто не готується.

Р.S.: Зважаючи на доволі часті контакти між керівництвом КНР та рф наприкінці минулого року, дуже ймовірним видається варіант, що китайці прочинили двері (та випустили новий підвид ковіду у світ) саме на прохання кремля. Тож через нову світову пандемію Піднебесна вирішує свої завдання – щодо зменшення підтримки Штатами керівництва Тайваню, а московія свої – зайняті боротьбою із новою хворобою країни Заходу можуть серйозно скоротити військову та гуманітарну підтримку України у цій війні.

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2024 by ZahidFront. Powered by BDS-studio.com

Підпишіться на ЗІФ у Facebook: