Справа львівських суддів про хабар в $1 мільйон: нові подробиці

РОЗСЛІДУВАННЯ 18.02.2025 Коментарі 0

За клопотанням детектива Національного антикорупційного бюро Вищий антикорупційний суд продовжив строк досудового розслідування кримінального провадження стосовно підозрюваних суддів на 6 місяців.

Йдеться про ексголів Господарського суду Львівської області Василя Артимовича та Михайла Юркевича, а також ексголову Західного апеляційного господарського суду Бориса Плотніцького, яких  НАБУ та САП підозрюють у вимаганні $1 млн хабаря від представника приватної компанії.

Станом на зараз відомо, що Плотніцький та Артимович сплатили визначену судом заставу і вийшли з СІЗО. Відомо також, що підозрювані винайняли для свого захисту низку адвокатів, у тому числі адвоката, який раніше  захищав екссуддю Ігоря Зварича.

 Ексголова Господарського суду Львівської області Василь Артимович

Хабар передавали частинами, суддів затримали після першого траншу

За версією слідства, фігуранти справи про хабарництво обіцяли ухвалити «потрібні» судові рішення у справах, що перебували на розгляді Західного апеляційного господарського суду (а саме: у справах № 914/386/24 та № 914/653/24).

В їх основі - конфлікт між співзасновниками приватного підприємства «ПСМЛ Ескулаб», яке є однією із провідних мереж медичних лабораторій в Україні.

Один із власників цього підприємства -  Сергій Дядюшко, який має 43% акцій, подав позов до Господарського суду, щоб оскаржити чинний статут компанії та повернути собі одноосібний контроль. Через тривалу судову тяганину Дядюшко, за даними слідства, вирішив замовити вбивство іншого співзасновника — Станіслава Луговського, який також володіє 43% акцій.

Ексголова Господарського суду Львівської області Михайло Юркевич

За даними слідства, судді Артимович, Юркевич та Плотніцький змовилися з Дядюшком — вони запропонували Луговському зберегти своє життя за $1 млн та вирішити корпоративний конфлікт у судовому порядку.

Вимогу про надання неправомірної вигоди в $1 млн, згідно відомостей з судового реєстру (з ухвал, що с стосуються вказаної справи), фігуранти висловлювали 12 жовтня минулого року: у ранковий час на вул. Пекарській у Львові, а у подальшому у період з 13 до 28 жовтня. Першу частину неправомірної вигоди -  в розмірі 75 тис доларів США -  одержали 06.11.2024. Неправомірна вигода була  передана у кабінеті будівлі корпусу Львівського національного університету імені Івана Франка на вулиці Січових Стрільців, 16. Особа, яка безпосередньо отримала хабар, - суддя у відставці, помічник ректора названого університету Михайло Юркевич.

Окрім того, відомо, що відразу після отримання першої частини грошей підозрювані почали висловлюватись про необхідність надання неправомірної вигоди у розмірі від 120 до 130 тисяч доларів -  за вплив на ухвалення рішення суддями Західного апеляційного господарського суду.

Суддю Артимовича за такими розмовами з Луговським детективи НАБУ зафіксували, зокрема,  07.11.2024 – у нічний час  поблизу пам`ятника Михайлу Грушевському, що на просп. Шевченка у Львові, та 11.11.2024 – у вечірній час  поблизу перехресть вулиць Мучна та Круп`ярська, коли підозрюваний повідомив, що  “лише частина неправомірної вигоди у розмірі 100 000 доларів США із 130 000 доларів США буде включена до раніше визначеної загальної суми неправомірної вигоди у розмірі 1 000 000 доларів США, а наступна частина неправомірної вигоди у сумі 300 000 доларів США має бути надана після ухвалення відповідного судового рішення”.

Ексголова Західного апеляційного господарського суду Борис Плотніцький

За таких обставин детективи дійшли висновку, що неправомірна вигода вимагалась  у загальній сумі 1 030 000 доларів США (що згідно із офіційним курсом гривні щодо іноземних валют НБУ станом на той час складало 42 537 146 грн) -  за вплив на ухвалення рішень суддями зі складу колегій Західного апеляційного господарського суду у справах № 914/386/24, № 914/653/24.

У подальшому фігуранти були затримані, їм повідомили про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 369-2 КК.

Як рятує майно подружжя Юркевичів

Після повідомлення про підозру Василь Артимович подав заяву на звільнення з посади голови Господарського суду Львівської області за власним бажанням. Решта суддів проголосували за його звільнення, а ВРП тимчасово відсторонила його від здійснення правосуддя та дозволила взяти під варту.

За рішенням Вищого антикорупційного суду до підозрюваного було застосовано запобіжний захід у вигляді утримання під вартою з альтернативним внесенням 20 млн грн застави.

Через півтора місяця (згідно ухвали від 05 лютого 2025 року)  суд визначив підозрюваному заставу у розмірі шести мільйонів гривень. Станом на зараз відомо, що Артимович, якого захищає, зокрема, відома львівська адвокатеса Руслана Юхименко (що свого часу була адвокатом екссудді Ігоря Зварича, міського голови Львова Андрія Садового) сплатив заставу і вийшов з СІЗО.

Сплатив визначену судом заставу (у розмірі понад 30 млн грн) і вийшов з СІЗО суддя у відставці, колишній голова Західного апеляційного господарського суду Борис Плотніцький.

Ексголову Господарського суду Львівської області Михайла Юркевича, якому Луговський передав $75 тис. хабара, та який віддав ці кошти Плотніцькому, суд відправив під варту із можливістю внесення застави в 20 млн грн, однак у подальшому розмір застави було зменшено до 10 млн грн.

Про сплату Юркевичем застави і вихід з СІЗО у відкритих джерелах інформації немає. Зате є відомості щодо цивільної справи про розірвання шлюбу, відповідачем у якій є Михайло Юркевич, а позивачем Ольга Юркевич (його дружина). До розгляду вказану справу призначено у Шевченківському райсуді Львова. Відомо також про цивільну справу  щодо поділу майна подружжя — з “тими самими” позивачем і відповідачем, яка перебуває на розгляді Пустомитівського райсуду. Серед перелічених позовних вимог у цій справі  наявна вимога про виділення позивачці у власність частини готівкових коштів в сумі 185 774,94 грн. (4 402,67 доларів США). Йдеться про частину коштів, що були вилучені під час проведення обшуку детективами НАБУ у квартирі, де проживали сторони. НАБУ до участі у даній справі про поділ майна подружжя суд ухвалив залучити як третю особу.

Що планує робити слідство?

Вищий антикорупційний суд продовжив строк досудового розслідування кримінального провадження стосовно підозрюваних на 6 місяців - до 09.06.2025. Хоча детектив НАБУ клопотав про продовження строку до 9 серпня 2025 року (на 8 місяців). Тобто клопотання було задоволено частково.

Із клопотання відомо, що планується, зокрема, допит як свідків всіх осіб, причетних до розгляду двох судових господарських справ, у тому числі секретарів судових засідань і помічників суддів, проведення тимчасового доступу до інформації, яка перебуває у володінні операторів мобільного зв`язку, що становить банківську таємницю, тощо, а також подальший огляд отриманої інформації, звернення із запитом про міжнародну правову допомогу для перевірки версії захисту щодо походження коштів, вилучених у суддів та ін. Також у справі тривають огляди вилучених мобільних телефонів, речей та документів,  експертизи звукозаписів, комплексні судові комп`ютерно-технічні та телекомунікаційні експертизи.

Підозрювані  та їхні захисники проти клопотання детектива  заперечували, посилаючись, зокрема, на те, що відбувається затягування досудового розслідування. Захисників на суді загалом було 8. Тобто уже очевидно, що розслідувати цю справу, висунути у ній підозрюваним  обвинувачення НАБУ буде дуже непросто.

Підготував Віктор Корнієнко

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025 ZahidFront, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор медіа - R40-05228. Powered by BDS-studio.com

Підпишіться на ЗІФ у Facebook: