Польський сейм змінив порядок надання допомоги українцям. Кого це стосуватиметься

АНАЛІТИКА 16.12.2022 Коментарі 0

Чергові зміни до спецзакону «Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на її території» ухвалив 14 грудня польський Сейм.

Зокрема, скориговані правила перетину кордону, умови проживання в осередках для біженців, посилено контроль за соцвиплатами й умови отримання дозволу на тимчасове проживання.

Українці, які приїхали до Польщі до 24 лютого

Зміни до закону передбачають продовження дозволу на легальне перебування в Польщі для тих громадян України, які приїхали до Польщі перед початком повномасштабної війни. Попередня версія закону забезпечувала легальне перебування до кінця 2022 року, натомість правки передбачають, що дозвіл на легальне перебування буде пролонговано до 24 серпня 2023 року.

Дозвіл на тимчасове перебування

В оновленому законі повинен зникнути пункт, який передбачає надання біженцям з України спеціальних умов щодо отримання дозволу на тимчасове перебування.

Натомість особи, які втекли з України у зв’язку з війною і за час свого перебування в Польщі встигли тут легально працевлаштуватись або проводять іншу економічну діяльність, зможуть подати заявку на отримання дозволу на тимчасове перебування з 1 квітня 2023 року. Наразі Управління у справах іноземців радить біженцям з України утриматись від подачі заявок на тимчасове перебування.

Зверніть увагу, що нововведення щодо отримання дозволу на тимчасове перебування жодним чином не змінюють та не скасовують права на легальне перебування в Польщі українських втікачів від війни. Згідно зі спецзаконом, громадяни України, що у зв’язку зі збройною агресією Росії змушені були залишити свою країну, можуть легально перебувати в Польщі протягом 18 місяців від 24 лютого 2022 року, тобто до 24 серпня 2023 року.

Проживання в осередках для біженців

Згідно з поправками, від березня 2023 року біженці матимуть право на безплатне проживання у пунктах масового розміщення протягом 120 днів від першого приїзду до Польщі. Після закінчення цього терміну особи, які не належать до вразливих категорій, будуть зобов’язані отримати номер PESEL (аналог українського ІПН) та покривати частину витрат за проживання.

Від березня громадяни України, які перебувають в Польщі більше 120 днів і при цьому проживають у пунктах масового розміщення, повинні будуть відшкодувати 50% коштів наданої допомоги, але не більше 40 злотих на день. А від травня 2023 року біженці, які перебуватимуть у цих пунктах понад 180 днів, змушені будуть повернути 75% витрат на допомогу, але не більше 60 злотих на день.

Виключенням є вразливі категорії населення, які не можуть самостійно себе утримувати: особи з інвалідністю та їх опікуни, діти, пенсіонери, вагітні жінки, особи, що виховують дітей до 1 року, батьки або опікуни принаймні трьох дітей, а також інші особи, що знаходяться у важкій життєвій ситуації. Вони продовжуватимуть отримувати безоплатну допомогу і після 120-го дня їхнього перебування у Польщі.

Контроль над соцвиплатами і спецстатус

Зміни до закону передбачають, що всі фінансові виплати будуть призупинятись, якщо біженець виїде з Польщі. Надалі буде обов’язковою умова перебування за межами Польщі не більше 30 днів - тобто, щоб не втратити спеціальний статус та право на допомогу, біженець повинен повернутись до Польщі протягом 30 днів. В іншому випадку статус скасовується, а всі соціальні виплати зупиняються. Спецстатус можна відновити, якщо особа ще раз змушена буде втікати до Польщі внаслідок війни.

Електронні документи

Запропоновано також дозволити використовувати електронний документ, доступний у додатку Diia.pl (еквівалент mObywatel для українських біженців), як дозвіл на проживання.

Електронний документ разом із проїзним документом надасть громадянину України право на багаторазовий перетин польського кордону без необхідності отримання візи. Така поправка до закону повинна вирішити проблему повторного в’їзду до Польщі, коли біженці змушені залишити Польщу на кілька днів, наприклад, у сімейних чи професійних справах.

Нещодавно Польща офіційно повідомила Європейську Комісію та країни ЄС і Шенгенської зони, що електронний документ для біженців з України Diia.pl є достатнім для підтвердження легального статусу їхнього перебування в Польщі та дозволяє українцям подорожувати як до країн Європейського Союзу, так і до третіх країн поза ЄС.

Отримання номеру PESEL

Згідно із запропонованими змінами, біженці, які прибули до Польщі матимуть 30 днів на оформлення номеру PESEL.

Раніше цей термін складав 90 днів. Ті особи, які вже знаходяться в Польщі і ще не оформили PESEL матимуть на це 30 днів з моменту набуття чинності останніх поправок.

До цього моменту отримання PESEL відкривало для українців шлях до багатьох можливостей у Польщі, але не було обов’язковим. Тепер його оформлення — вимога до українських біженців, які прибувають до Польщі та планують тут залишатися в статусі тимчасового європейського захисту.

Фінансова підтримка та пільги для організацій

Зміни до закону передбачають продовження податкових пільг для фірм та організацій, що допомагають Україні – йдеться про їх дію весь 2023 рік.

Подальше фінансування отримають і органи місцевого самоврядування, зокрема для організації освітніх проєктів для дітей з України. На Фонд допомоги у 2023 році планують передати понад 2 млрд злотих. Спецзакон також передбачає використання коштів з Фонду на збереження матеріальної і нематеріальної культурної спадщини України.

Такі зміни до спецзакону наразі ухвалив Сейм – нижня палата польського парламенту. Далі законопроєкт очікує на схвалення Сенату і підпис Президента. Лише після цього зазначені вище правки вступлять у дію.

Закон “Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї країни” набув чинності 12 березня. Його дія поширюється на період з 24 лютого – дня повномасштабного нападу Росії на Україну. Закон регулює становище біженців у Польщі з початку війни, зокрема легальність їхнього перебування, право на навчання та роботу, доступ до медичної допомоги.

За матеріалами порталу tvn2

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2024 ZahidFront, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор медіа - R40-05228. Powered by BDS-studio.com

Підпишіться на ЗІФ у Facebook: