Польща компенсуватиме ЄС 91 млн євро від оборудки з генераторами для України
Польщі доведеться відшкодувати 91 млн євро Єврокомісії через шахрайську оборудку із закупівлею генераторів для України. Хоча швидкість реакції євробюрократів у розслідуванні цієї справи вражає: проєкт мав бути втілений ще у 2023 році, розслідування завершили у червні 2024 р., а про його результати в ЄК оголосили на цьому тижні. Юридичне рішення на повернення коштів обіцяють підготувати… у 2026 році.
Європейський офіс по боротьбі з шахрайством (OLAF) кілька днів тому оголосив, що завершив розслідування та рекомендував стягнути близько 91 млн євро, які мали бути використані для закупівлі та доставки в Україну генераторів. OLAF заявив, що розслідування виявило, серед іншого, «завищення цін, відсутність конкуренції та неправомірні переваги, надані певним підрядникам».
При цьому, як стало відомо кореспонденту RMF FM у Брюсселі, Єврокомісія проведе остаточну оцінку проєкту закупівлі генераторів для України за кошти ЄС наступного року, тобто після закінчення періоду субсидування. І вже тоді ЄК підготує юридичне рішення про повернення Польщею коштів, які встигли витратити.
Польські журналісти нагадують, що ЄК підписала угоду з Урядовим агентством стратегічних резервів Польщі про фінансування на суму понад 114 млн євро з терміном реалізації проекту до вересня 2026 року. Тому лише у 2026 році буде підготовлено звіт із зазначенням наслідків фінансових зловживань. Це стане основою для конкретного правового рішення ЄК щодо повернення Польщею грошей. Потім Європейська Комісія встановить конкретні терміни платежу, а остаточна сума відшкодування залежатиме від цієї оцінки.
Відомо, що OLAF доручив відшкодувати ЄК трохи більше 91 мільйона євро, вже сплачених у вигляді попереднього фінансування. Тому, як повідомили журналісту RMF FM у Єврокомісії, це буде максимальна сума, яку потрібно повернути. Кошти Польща виплачуватиме із державного бюджету.
Нагадаємо, що йдеться про скандал із закупівлею генераторів, до якого причетний екскерівник Держагентства стратегічних резервів Польщі Міхал Кучмеровський, якого у минулому році оголошували в розшук. За даними польських слідчих, Кучмеровський сприяв контракту на закупівлю генераторів із івент-агентством, яке неодноразово надавало послуги тодішній партії влади «Право і справедливість» (PiS). Однак генератори виявились неналежної якості, і зрештою так до України й не потрапили – їх нібито віддали польським рятувальникам у межах передвиборчої кампанії Кучмеровського, який балотувався в депутати Сейму від PiS.
Світлина: ілюстративна
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар