Політичний злет і вірогідне падіння китайського диктатора
Міністр оборони США Піт Хеґсет повідомив, що Індо-Тихоокеанський регіон залишається пріоритетом для американської зовнішньої політики і американських збройних сил на тлі триваючих загроз із боку Китаю. Про це Хеґсет заявив під час слухання у Комітеті Палати представників із питань Збройних сил.
Міністр оборони США зазначив, що президент Дональд Трамп очікує від союзників і партнерів у цьому регіоні збільшення частки відповідальності за власну безпеку і оборону. Піт Хеґсет уже двічі відвідував Індо-Тихоокеанський регіон. Під час візиту до Сінгапуру минулого місяця він закликав союзників і стратегічних партнерів США не залишати поза увагою загрози з боку Китаю і збільшити витрати на оборону, адже Пекін, попри його економічне падіння, і далі нарощує військову активність в Індо-Тихоокеанському регіоні.
Політична слабкість Сі Цзіньпіна
Чи лідер комуністичної партії Китаю зберігає цілковитий контроль над країною? Тривожні сигнали із вищих політичних кіл Пекіна спонукають аналітиків до такого питання. А причиною для його виникнення стала тривала публічна відсутність Цзіньпіна від 20 травня і до 4 червня, а тим паче на тлі митного протистояння між США та Китаєм. Двотижнева відсутність китайського лідера в інформаційному просторі − це вперше трапилось за 12 років його правління.
Останніми місяцями експерти дедалі частіше говорять про можливе ослаблення влади Сі Цзіньпіна. На це, зокрема, вказують і пертурбації в китайській армії, де відбулись суттєві посадові переміщення. Двоє військових чиновників високого рангу, що були політично близькі до китайського лідера, опинились в немилості у китайського політбюро. Одного військового відсторонили з посади, а інший зник із публічної сфери.
Тривала відсутність Сі Цзіньпіна в інформаційному просторі тільки посилила аналітичні припущення. Крім того, впродовж інших двох днів публічної відсутності Цзіньпіна провідна державна газета Китаю «Женьмінь жибао» не публікувала на першій сторінці ні статей, ні фотографій лідера Китайської комуністичної партії, що вкрай незвично.
У середу, 4 червня, китайські державні ЗМІ врешті показали Цзіньпіна під час зустрічі з Лукашенком. Однак на відміну від попередніх візитів іноземних лідерів, що відбулись у пекінській великій залі народних зібрань, як теж і попереднього візиту Лукашенка у 2023 році, цього разу зустріч відбулась у менш урочистій атмосфері.
Сі Цзіньпін зазвичай головує під час щомісячних засідань вищого керівного органу Китаю, однак державні ЗМІ не повідомили про проведення такого засідання у травні, що також доволі нетрадиційно. Експерти зазначили, що такий факт був би малоймовірним, якби влада Цзіньпіна була як і раніше стабільною. А деякі аналітики навіть припустили, що влада китайського лідера тепер уже може бути радше номінальною, аніж реальною.
У китайському політичному бюро Сі Цзіньпіну жорстко протидіють заступник командувача армії Чжан Юся і колишній прем'єр Вень Цзябао. В політбюро незадоволені економічною ситуацією в Китаю, а також ганебною поразкою Дональду Трампові у тарифному протистоянні. Пекін був змушений повністю відкрити свій ринок, чого раніше не було, для всіх американських товарів, на які будуть накладати мито у розмірі 10%. Натомість до всіх китайських товарів на американському ринку буде застосоване мито у розмірі 55 відсотків.
Падіння економіки Піднебесної
У Китаї зафіксували найзначніше падіння цін на промислову продукцію за останні два роки. Цей факт свідчить про суттєве уповільнення другої економіки світу. У травні 2025 року ціни на китайську промислову продукцію знизились більше, аніж на 3% порівняно із 2024 роком, що перевищило прогнози більшості економістів.
Зазначені ціни встановлюють виробники, що є важливим індикатором їхньої ділової активності. А зниження цін на китайські товари свідчить про слабкий на них попит попри зусилля Пекіну штучно стимулювати економіку. Проблеми стосуються не тільки промисловості. Споживчі ціни теж знижуються уже четвертий місяць поспіль.
Попри заходи Пекіна зі стимулювання споживчих галузей, Центральний банк Китаю таки знизив відсоткові ставки і спростив доступ банкам до кредитування. Але ці заходи поки що не призвели до відчутного відновлення китайської економіки.
Дехто з аналітиків передбачає, що на тлі економічних негараздів може відбутись і відсторонення Цзіньпіна з посади генерального секретаря Центрального комітету Комуністичної партії Китаю, а відтак він може позбутись і посади голови КНР. Економічна планово-комуністична модель Цзіньпіна, яка призвела до посилення економічної нестабільності й бунтів у Китаю, може бути замінена на частково капіталістичну модель, а новий економічний базис вплине і на зміну політичної ідеології.
Ярослав Левків
Фото - Генеральний секретар Центрального комітету Комуністичної партії Китаю Сі Цзіньпін / AP
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар