Переговори: американці з москалями - у саудитів, Зеленський - в Єміратах, Макрон - у Парижі
Найближчі зовнішньополітичні радники президента Дональда Трампа - Марко Рубіо, Майк Вальц і Стів Віткофф сьогодні, 16 лютого, ввечері, вирушають до Саудівської Аравії, де мають відбутится американсько-російські переговори щодо умов припинення війни в Україні. Представники України та Європи участь у цих переговорах брати не будуть, - про це повідомляє ВВС.
Тим час президент Франції Еммануель Макрон у відповідь на переговори у Саудівській Аравії збирає зустріч європейських лідерів у понеділок, 17 вересня у Парижі. Будуть представлені глави урядів Німеччини, Великої Британії, Італії, Польщі, Іспанії, Нідерландів і Данії, а також очільники Європейської ради та Європейської Комісії і генеральний секретар військового альянсу НАТО. Партнери із США повідомлені про цю зустріч.
Схоже, що президент Трамп, намагаючись швиденько виконати свою передвиборну обіцянку припинити війну в Україні і домовитись з путіним, спричинив розкол у колі партнерів України у війні проти росії. Наскільки глибокий цей розкол, вочевидь, буде залежати від результатів переговорів американців з росіянами у Саудівській Аравії. Інтерес України у цій ситуації: не дозволити нав`язати собі неприпустимі мирні умови, зберігши якомога повнішу консолідацію партнерів.
Додамо, що агенція Bloomberg повідомила, що у російській переговорній групі будуть помічник президента рф із зовнішньополітичних питань Юрій Ушаков, директор Служби зовнішньої розвідки росії Сергій Наришкін та гендиректор російського фонду прямих інвестицій Кирило Дмитрієв. Окрім того, буде пропагандист та ексміністр культури рф Володимир Мединський, що 2022 року був керівником російської делегації під час зустрічей 28 лютого та 3 березня.
Водночас в останній час стало відомо, що розпочався офіційний візит Пезидента України Володимира Зеленського разом із першою леді до Об’єднаних Арабських Еміратів. "Пріоритет – щоб іще більше наших людей повернулися додому з полону. А також інвестиції та економічне партнерство. Велика гуманітарна програма", - сказано у повідомленні.
Також ВВС пише, що Європа обігнала США в допомозі Україні, покликаючись на дослідження Кільського інституту світової економіки.
Так, загалом Європа виділила 70 млрд євро (58 млрд фунтів стерлінгів) на фінансову та гуманітарну допомогу, а також 62 млрд євро на військову допомогу.
Для порівняння маємо 50 млрд євро від США у вигляді фінансових і гуманітарних асигнувань і 64 млрд євро військової допомоги. Дев’ятимісячна боротьба за витрати в Конгресі США в середині 2023 року зупинила допомогу Україні.
Розглядаючи допомогу як частку ВВП донорів, Німеччина, Великобританія та США мобілізували менше 0,2% свого річного ВВП на підтримку України. Інші багаті країни-донори, такі як Франція, Італія та Іспанія, виділяли приблизно 0,1% свого річного ВВП.
Нагадаємо, що Президент України Володимир Зеленський неодноразово заявляв, що Україна не визнає жодну угоду, яка буде укладена без участі України.
Додамо, що керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак наголосив в інтерв’ю PBS News, що основний меседж Президента Володимира Зеленського – ситуація у світі потребує від Європи сили та єдності, щоб бути здатною відповісти на будь-які виклики.
«Президент чітко дав зрозуміти, що будь-які плани, підготовлені без України, є неприйнятними. Гарантії безпеки мають бути сильними, ефективними та реальними і включати США», – додав Андрій Єрмак.
Керівник Офісу Президента також розповів, що триває робота над підготовкою документа щодо економічного партнерства між Україною та Сполученими Штатами.
«США – наш найбільший стратегічний партнер. Ми хочемо, щоб так було протягом тривалого періоду. Ми хочемо, щоб в Україні було багато американських інвесторів, включно з розвитком наших стратегічних мінералів та галузей індустрії, зокрема енергетичної тощо. Наші друзі та партнери розуміють нашу позицію», – зазначив Андрій Єрмак.
Нагадаємо, напередодні президент США Дональд Трамп запропонував Україні передати американцям видобування рідкоземельних металів. Відтак, міністр фінансів США Скотт Бессент привіз в Україну проєкт угоди про доступ до українських корисних копалин на $500 млрд в обмін на допомогу від США.
Згодом президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна не відмовляється від угоди про надра, однак наразі угода ще не пропрацьована остаточно.
"Я не дав згоду на підписання угоди, тому що вона ще не готова", – повідомив Володимир Зеленський. За його словами, така угода мала б гарантувати безпеку України.
Водночас, як пише Європейська правда, речник Ради національної безпеки Білого дому Брайан Г'юз зазначив, що "президент Зеленський недалекоглядно поставився до чудової можливості, яку адміністрація Трампа надала Україні".
NBC News повідомило, що адміністрація Трампа запропонувала Україні надати Сполученим Штатам 50% власності всіх рідкоземельних корисних копалин країни.
А також американці нібито дали зрозуміти, що готові розмістити там американські війська для їхньої охорони, якщо буде укладена угода з Росією про припинення війни, - повідомило видання.
Також додамо, що під час виступуі на Мюнхенській конференції з питань безпеки (15 лютого) Володимир Зеленський сказав: " Ця зустріч має дати чітке бачення наших наступних кроків щодо миру, гарантій безпеки та майбутнього нашої спільної політики.
І я не вірю в гарантії безпеки без Америки – так, вони будуть просто слабкими.
Але Америка не дасть гарантій, якщо сама Європа не матиме сильних гарантій.
Я також не зніматиму питання членства України в НАТО з порядку денного.
Але зараз найвпливовішим членом НАТО, схоже, є Путін, адже його забаганки здатні блокувати рішення НАТО. І це при тому, що саме українська армія зупинила Росію – не країна НАТО, не війська НАТО, а лише наш народ і наша армія".
Фото - скрин-шот
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар