Падіння у варшавському парку та російський слід
У грудні 2024 року ЗМІ поінформовали про напад на Яна Маліцького – директора Центру східноєвропейських студій Варшавського університету. Для журналістів, міністрів та всіх, хто цікавиться питанням східної політики Польщі, згадана подія відразу набула політичного значення, що має російський слід. Зрештою, сам Ян Маліцький відразу заявив, що нападники, ймовірно, походили зі сходу і попросив про допомогу в їх пошуку.
Журналісти TVN вирішили провести власне розслідування і виявили, що на камерах моніторингу бракує запису ключового моменту – побиття, яке, зі слів Маліцького, відбулося. Натомість, о 22:18 моніторинг зафіксував чоловіка, який іде невпевненим кроком парком (що, може вказувати на стан алкогольного сп’яніння), пізніша на камерах видно приїзд швидкої. ЗМІ інформують, що швидка прибула на місце події о 22:35, а інформація про це до оперативних служб надійшла о 22:20 від особи, яка помітила непритомного чоловіка, що лежав на землі. Сам Маліцький стверджує, що прийшов до тями о 22:41 на ношах у швидкій.
Томаш Семоняк – міністр внутрішніх справ – в інтерв’ю ствердив, що жодного побиття не було, а кожен охочий самостійно може прочитати заяви поліції, де заперечується інцидент з побиттям.
«Від самого початку, з першої хвилини, коли я дізнався про цю справу, вона стала пріоритетною, адже це потенційно дуже небезпечна подія, можливо, у ній були задіяні якісь іноземні держави, іноземні сили, тому ця справа була дуже добре розслідувана», - зазначив міністр
На думку опозиційних коментаторів, справою Маліцького хочуть «прикрити» іншу справу, у якій поліція діяла оперативно та рішуче. Напередодні проведення однієї з наймасштабніших польських благодійних акцій «Великий оркестр святкової допомоги» (Wielka orkiestra świątecznej pomocy) її організатор Єжи Овсяк (його політичні симпатії на боці правлячого уряду Дональда Туска) отримав телефонний дзвінок із погрозами. У випадку з Єжи Овсяком польська поліція діяла блискавично: протягом 12 годин затримали підозрюваного. Ним виявився 77-річний пенсіонер, який нібито надихнувся на погрози через інформацію Telewizja Republika, що пов’язана з опозиційною партією «Право і Справедливість».
Описана ситуація створює дуже дивний і викривлений образ польської поліції і спецслужб. З одного боку, головний комендант поліції Польщі Ярослав Шимчик у 2022 році не зміг відрізнити використаний тубус протитанкового гранатомета від бойового, а з іншого – поляки розкривають шпигунські мережі, до яких входять громадяни росії та Білорусі, що планують диверсії та замахи. У лютому 2022 поляки затримують одного з найважливіших російських шпигунів Павла Гонсалеса-Рубцова, якого у серпні 2024 обміняли в рамках історичного обміну полоненими між росією і Заходом.
Заява і поведінка Яна Маліцького наштовхує на думку, що в Польщі будь-яку подію можна швидко та вигідно для себе пояснити, знайшовши або вигадавши російських слід. Яскравим свідченням чого є взаємні звинувачення політиків «Права і Справедливості» та «Громадянської коаліції» у роботі на Москву. Дуже часто польські експерти пояснюють поразки на українському напрямку виключно через призму російського шкідництва, а не власної некомпетентності (українська сторона та навіть президент Зеленський так само інколи намагаються дошукатися російського сліду у діях поляків там, де його немає). У підсумку, пояснюючи будь-які події у сфері польсько-українських відносин через призму втручання Москви, ми поглиблюємо взаємну недовіру й упередженість, а реальні проблеми залишаються.
Євгеній Білоножко, власний кореспондент ЗІФу в Польщі і країнах ЄС
Фото – професор Ян Маліцький / studium.uw.edu.pl / pozirk.online
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар