Особливості білоруської пропаганди, - дослідження

НОВИНИ 09.12.2024 Коментарі 0

Диктатора лукашенка хвалять у TikTok, а потрібні наративи про війну в Україні поширюють у Telegram.

Оглядовий матеріал про особливості роботи білоруської пропаганди опублікувало видання DW, що ґрунтується на дослідженні «Меппінг білоруської пропаганди: основні теми, акценти та тренди у 2024 році». Днями його презентували онлайн Центр нових ідей за підтримки Фонду імені Фрідріха Еберта і проєкту MediaIQ. Автори дослідження проаналізували приблизно 2 600 публікацій, обраних довільно, у Telegram, YouTube, TikTok та Instagram.

Автори розглядали лише індивідуальних виробників контенту, які не пов'язують себе публічно з державними ЗМІ або організаціями. Вивчали акаунти та канали, в яких частіше ніж двічі на тиждень публікували матеріали на підтримку білоруського режиму.

У дослідженні виокремлено декілька основних тем: війна в Україні, відносини Білорусі із Заходом росією, похвала режиму лукашенка і критика його опонентів.

«Для кожної теми є власний ресурс. Так, публікації про війну в Україні найчастіше з'являються в Telegram. У TikTok найбільше хвалять владу, а в половині випадків і особисто Лукашенка, але майже не помічають білоруську опозицію. У Instagram частіше з'являються матеріали, пов'язані з інтеграцією з РФ, а YouTube критикують західні країни», - йдеться у статті DW.

За припущеннями директорки Центру нових ідей Лесі Рудник, ті, хто ведуть TГ-канали, можуть неформально бути пов'язаними із державними медіаресурсами і просто поширюють матеріали останніх. А от облікові записи TikTok та Instagram можуть вести прихильники лукашенка з меншими ресурсами.

Як зауважує очільниця Центру, в публікаціях із критикою опонентів режиму майже ніколи не згадують лідерку білоруських демократичних сил Світлану Тихановську. Леся Рудник провела паралелі: подібними чином російський диктатор путін у своїх виступах не згадує замученого у в’язниці опозиціонера Алєксєя Навального, а новообраний президент США уникає називати прізвище своєї опонентки Камали Гарріс.

Проте пріоритетна тема для білоруської пропаганди – не вихваляння режиму і критика опозиції, а війна в Україні та її наслідки. Білоруські пропагандисти найчастіше для цього використовують російські джерела та поширюють відповідний контент: ретранслюють наративи російської пропаганді. Оригінальний контент здебільшого стосується теми лукашенка, як гаранта миру і стабільності.

Під час презентації дослідження науковий асистент проєкту, незалежний дослідник Олексій Петренко зазначив, що половина контенту про війну в Україні стосувалася двох основних тем: мобілізації до лав ЗСУ та постачання допомоги й озброєння Україні. За його словами, пропаганда подає ці теми як свідчення слабкості України.

Що стосується зовнішньої і внутрішньої політика західних країн, то автори дослідження виокремили декілька підтем: збільшення військового потенціалу, спрямованого проти Білорусі, мілітаризація, особливо з боку Польщі і країн Балтії, та «погіршення благополуччя громадян країн ЄС і деградація економіки західних країн».

Ілюстрація – ШІ / chatgpt.com

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2024 by ZahidFront. Powered by BDS-studio.com

Підпишіться на ЗІФ у Facebook: