Фіцо почав розносити російську пропаганду по Брюсселю

ПЕРЕКЛАДИ 09.01.2025 Коментарі 0

Рішення президента Володимира Зеленського припинити транзит російського газу через Україну завдає значної шкоди Словаччині і, насамперед, Європейському Союзу, - заявив прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо в четвер, 9 січня, у Брюсселі. Він обговорив поточну ситуацію з єврокомісаром з енергетики Даном Йоргенсеном. За словами прем'єра, зустріч була "надзвичайно конструктивною". Єврокомісар усвідомлює вплив рішення Києва на конкурентоспроможність ЄС, - зазначив Фіцо.

Про це пише видання rozhlas.cz. Подаємо переклад.

"У той же час словацький прем'єр пригрозив припинити допомогу Україні і накласти вето на голосування в ЄС, якщо ситуація не буде вирішена. Речниця Європейської комісії лише сказала, що зустріч у четвер була «хорошою та відкритою» і що дискусії між двома сторонами продовжаться, а вся ситуація буде розглядатися новоствореною робочою групою.

«Рішення президента Зеленського, яке він ухвалив перед Різдвом, не має нічого спільного зі здоровим глуздом. Це дуже політичне рішення, яке завдає значної шкоди Словацькій Республіці і, перш за все, Європейському Союзу», – заявив Фіцо перед залою, повною журналістів. «Уряд Словаччини не зацікавлений у ескалації напруженості. Але якщо ситуація не буде вирішена, він вживатиме жорстких заходів у відповідь», – додав словацький прем’єр.

Раніше Фіцо заявляв, що Словаччина втратить майже півмільярда євро (12,6 мільярда крон) плати за транспортування сировини через припинення транзиту газу через Україну. За його словами, вихід – відновлення поставок газу з України або компенсація зазначеної нестачі.

За словами прем'єр-міністра Словаччини, відповідним заходом щодо Києва може стати призупинення гуманітарної допомоги Україні та скорочення або скасування пільг для українських біженців. Фіцо також зазначив про можливість припинення поставок електроенергії в Україну і те, що Братислава скористається своїм правом вето під час переговорів в Євросоюзі щодо України.

«Якщо український президент продовжуватиме завдавати шкоди нам, шкодити ЄС, то Словацька Республіка покаже, що вона суверенна держава», – сказав прем’єр.

Прес-секретар Європейської комісії Анна-Кайса Ітконенова заявила в короткій заяві після зустрічі, що дискусія між єврокомісаром і прем'єр-міністром Словаччини була «хорошою і відкритою». Його темою стала «енергетична ситуація та ширші наслідки припинення транзиту російського газу через Україну».

За словами речниці, дебати між двома сторонами на технічному та політичному рівнях триватимуть, а також буде створена робоча група найвищого рівня для вирішення цієї теми.

За словами Фіцо, Словаччину в цій групі представлятиме віце-прем'єр-міністр і міністр економіки Деніса Сакова, яка була з ним сьогодні в Брюсселі. Група "спостерігатиме та далі оцінюватиме ситуацію та дивитиметься, як ЄС може допомогти", - додала речниця Єврокомісії.

За словами Фіцо, він говорив з єврокомісаром про транзитні збори в розмірі 500 мільйонів євро, які Братислава втрачає. «Хтось може сказати, що це не великі гроші, але Словаччина – маленька країна. І ми не можемо дозволити собі втратити півмільярда лише тому, що президент Зеленський був політично примхливим», – сказав прем’єр-міністр Словаччини. Але, за словами Фіцо, інші впливи на ЄС ще серйозніші.

«Експерти з Чехії та Словаччини підтвердили нам, що перекриття потоку газу зі сходу на захід, незважаючи на те, що цей обсяг був не дуже великий, це було 13,5 млрд кубометрів, матиме величезний вплив на зростання цін на газ і негативно позначиться на конкурентоспроможності ЄС», – заявив він.

За його словами, через рішення українського президента європейські домогосподарства, інфраструктура та бізнес заплатять від 60 до 70 мільярдів євро більше, що може мати катастрофічні наслідки для ЄС.

За словами Фіцо, Єврокомісія повідомила словацьким представникам, що немає закону ЄС або системи санкцій, які б заважали Україні продовжувати транзит газу. "У життєво важливих інтересах ЄС, щоб транзит тривав ще деякий час, особливо в цей складний період", - додав глава словацького уряду, який зустрівся з президентом Росії Володимиром Путіним у Кремлі незадовго до Різдва.

Фіцо подякував єврокомісару Йоргенсену за "виявлену явну зацікавленість у розгляді цієї теми". «Він розуміє, що у нас пекельна проблема. Проблема, яка називається подальшим зниженням конкурентоспроможності ЄС по відношенню до інших держав, з якими ми конкуруємо», – додав словацький прем’єр під час майже годинної прес-конференції в Брюсселі.

Голова словацької опозиційної партії «Свобода і солідарність» (SaS) Браніслав Грелінг у відповідь на заяви Фіцо в Брюсселі в четвер заявив, що урядовці Словаччини інтерпретують пропаганду президента Росії Володимира Путіна.

«Поки що Фіцо бреше лише у Словаччині, відсьогодні він бреше й у Брюсселі. Вони стурбовані інтерпретацією путінської пропаганди. Вони хочуть роздратувати Євросоюз щодо України», – сказав Грелінг на прес-конференції після зустрічі урядової делегації Словаччини з Йоргенсеном.

За даними SaS, транзит газу через Україну припинився, щоб Росія втратила гроші від продажу сировини, з якої фінансує військову агресію проти Києва. «Україна – це країна, яка захищається від агресора – Росії. Ось у чому проблема всієї цієї ситуації. Ми повинні підготувати санкції проти Росії», – сказав Грелінг.

Грелінг сказав, що запропонує іншим опозиційним партіям внести в нижню палату пропозицію про відставку уряду Фіцо.  Сама партія SaS не має достатньо депутатів, щоб скликати позачергове засідання парламенту Словаччини з цього питання.

Заступник SaS і колишній держсекретар (заступник) Міністерства економіки Кароль Галек поставив під сумнів твердження Фіцо про те, що через припинення транспортування російського газу через Україну Словаччина втрачає півмільярда євро (12,5 млрд чеських крон) на транзитних зборах.

Він зазначив, що обсяги транспортування газу через Словаччину вже скоротилися раніше. Він також заявив, що орган регулювання енергетики Словаччини ÚRSO дозволив напівдержавному словацькому газовому підприємства Eustream значно підвищити тарифи на транзит сировини.

Група Energetický a průmyslový holding (EPH) чеського бізнесмена Даніеля Кретінського має частку та контроль над управлінням Eustream. Обсяг газу, що транспортується через Словаччину, вже скорочувався до російського вторгнення в Україну в 2022 році, а згодом різко впав. Це також знайшло відображення в управлінні Eustream, яка в минулому була однією з найприбутковіших компаній у Словаччині.

На думку найсильнішого опозиційного руху Прогресивної Словаччини, збільшенням зборів Братислава компенсує Кретінському менші прибутки від транспортування газу за рахунок громадян і компаній. Прогресивна Словаччина називала Кретінського одним із найбагатших європейців".

Фото - Роберт Фіцо та володимир путін/Гавриїл Григоров/Sputnik/Reuters

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2024 ZahidFront, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор медіа - R40-05228. Powered by BDS-studio.com

Підпишіться на ЗІФ у Facebook: