Депутати від антиукраїнських партій зірвали ухвалення поправки, що захищає Чехію від путінських агентів
Чеському парламенту навіть із третьої спроби не вдалося остаточно погодити поправку до Закону про Україну, якою, зокрема, продовжується термін тимчасового захисту українців, які втекли до Чехії від російської військової агресії, до 31 березня 2026 року, - повідомляють чеські ЗМІ.
Зокрема, Радіо Прага повідомило, що близько половини часу, відведеного 11 грудня для обговорення поправки, пішло на виступ Радека Котена (від опозиційної антиукраїнської партії «Свобода і пряма демократія», SPD), який коментував поправку Комітету з безпеки щодо посилення вимогь до набуття подвійного громадянства для громадян Російської Федерації.
Нижня палата, можливо, повернеться до розгляду законопроекту через тиждень. Він також передбачає запровадження спеціальної довгострокової посвідки на проживання для тих українців, які ухвалять рішення залишитись у Чехії.
Депутати від опозиційних партій вже раніше поставили під сумнів пункт про запровадження кримінальної відповідальності за несанкціоновану діяльність на користь іноземної держави, покарання за що може бути від року до 15 років неволі.
Депутати назвали цей пункт «навішуванням ярликів». Глава МВС Віта Ракушана на це заперечив, що пропозиція ґрунтується на результатах обговорення проблеми із силовими структурами та пов'язана зі вторгненням Росії в Україну.
Представники опозиції також критикували проект збільшення гуманітарної допомоги для біженців-інвалідів приблизно до 12 000 крон: 6600 крон для дітей та 4400 крон для дорослих. За словами глави МВС, «підвищення стане компенсацією за втрату безкоштовного житла, яке було скасовано з вересня 2024 р.»
Депутати також розкритикували комплексну пропозицію щодо запровадження нової системи п'яти груп інвалідності для українських біженців, тоді як для громадян Чехії діють лише чотири групи.
У Чехії статус тимчасового захисту для біженців з України діє до березня 2025 року. Це відкриває їм доступ до державного медичного страхування, освіти та ринку праці. За словами глави МВС Віта Ракушана, скористатися спеціальним довгостроковим видом на проживання зможуть лише українці, які перебувають у Чехії понад два роки.
Парламентський комітет з безпеки рекомендував доповнити Закон про Україну положенням, згідно з яким чеське громадянство має в майбутньому надаватися заявникам з Росії лише після того, як вони відмовляться від російського громадянства та подадуть відповідне підтвердження. Введення такого заходу експерти аргументують потребами безпеки та зовнішньополітичними інтересами Чехії з метою обмежити в країні російський вплив.
Відтак, Радек Котен (депутат від опозиційної партії «Свобода і пряма демократія») продовжив (під час обговорення в парламенті) надавати всебічну оцінку пропонованих змін. Він знову назвав дискримінаційним той факт, що російські заявники, які подали заяву на надання громадянства Чеської Республіки, за деякими винятками, повинні будуть відмовитися від свого громадянства РФ і довести цей факт. Деякі вимоги, за словами Котена, неможливо виконати, не завітавши до Росії, або ж вони є зовсім недовиконання.
Водночас видання gromada.cz, повідомило, що обговорення затягнулося через численні критичні виступи депутатів від опозиційних партій ANO та SPD.
«Весь уряд переважно дбає про українців», - дорікнув голова руху ANO Андрей Бабіш.
Він також поставив під сумнів те, що цього року біженці в Чехії заплатили державі на 5,7 мільярда крон більше, ніж отримали, як заявляє уряд.
«Можливо, так, але я не дуже в це вірю», – сказав він.
Водночас міністр праці Маріан Юречка заявив, що чеським підприємствам буде важко без українських працівників.
«Візьмемо 150 тисяч українських біженців, які працюють на чеському ринку праці. Якщо б ці люди сказали, що ми їдемо додому, то багато компаній Чехії мали б фундаментальні проблеми. Стояло б питання, як їм взагалі продовжувати роботу. Крім того, у нас ще є близько 200 тисяч людей, які були тут до початку війни», - заявив він.
За підсумками сьогоднішнього засідання для участі в обговоренні поправок до Lex Ukrajina зареєструвалися ще дев’ять депутатів. Наступний розгляд відбудеться за тиждень".
Нагадаємо, що чеська опозиційна партія «Свобода і пряма демократія» - це антиукраїнська права партія євроскетпиків. Її очолює підприємець чесько-японсько-корейського походження Томіо Окамура.
Партія ANO 2011 – чеський популістичний політичний рух, скорочена назва ТАК (чеськ. ANO). Чеська абревіатура розшифровується як «Дії незадоволених громадян 2011», де 2011 означає рік створення політичного руху.
Партію заснував чеський підприємець словацького походження Андрей Бабіш, власник компанії Agrofert та акціонерного товариства SynBiol, колишній голова уряду Чехії: з 6 грудня 2017 року по 28 листопада 2021 року. Кандидат на посаду президента Чехії на виборах у січні 2023 року.
Фото – парламент Чехії /gromada.cz
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар