Чого Україні очікувати від головування Данії у Раді ЄС

АНАЛІТИКА 02.07.2025

Із початком другого півріччя головування в Раді ЄС перейшло від Польщі до Данії. За давньою українською традицією, від будь-яких змін ми очікуємо позитиву насамперед для нас та нашої держави. На що ж ми можемо сподіватися у найближчі пів року?

Боротьба з нелегальною міграцією, оборона та продовження підтримки України – на таких пріоритетах фокусуватиметься Данія під час свого головування в Раді Євросоюзу. Ці пункти зафіксовані в програмі під гаслом «Сильна Європа в мінливому світі», яку опублікувало данське Міністерство закордонних справ 1 липня.

«Під час головування Данії пріоритет буде надано боротьбі з нелегальною міграцією та забезпеченню ефективного контролю за зовнішніми кордонами ЄС. Головування підтримуватиме постійні зусилля щодо визначення нових та ефективних підходів до управління нелегальною міграцією», – зазначається в документі.

Також Копенгаген зосередить зусилля над створенням сильнішого та більш стійкого ЄС, який бере на себе більшу відповідальність за власну безпеку, зміцнює внутрішню безпеку та стійкість ЄС – аби союз був краще підготовлений до боротьби з поточними та майбутніми кризами, катастрофами та іншими загрозами безпеці.

«Європейська оборонна промисловість має бути зміцнена. Політична, військова, економічна та цивільна підтримка України, а також політика ЄС щодо збереження тиску на росію, зокрема через санкції, повинні продовжуватися», – йдеться в програмі.

Крім того, країна вважає подальше розширення ЄС «геополітичною необхідністю», і тому «головування Данії амбітно працюватиме над сприянням розширенню ЄС».

«Відповідно, головування Данії сприятиме переговорам про розширення з Україною, Молдовою та Західними Балканами. Розширення тісно пов’язане зі зусиллями щодо підтримки фундаментальних цінностей ЄС – демократії та верховенства права», – наголошується в документі.

Данія також планує «працювати над зміцненням та поглибленням відносин ЄС зі Сполученим Королівством та іншими західноєвропейськими країнами, які не є членами Європейського Союзу».

Особливу увагу програма пропонує зосередити на мобілізації фінансування для посилення європейської оборони, в тому числі просування плану переозброєння Європи та надання фінансової підтримки Україні, враховуючи довгострокову відбудову країни після повномасштабного російського вторгнення.

Головування від Польщі Данія перейняла з 1 липня, і «рулитиме» вона до 31 грудня 2025 року.

Напередодні очільник представництва Данії в Євросоюзі Карстен Гронбех-Єнсен заявив, що просування переговорів з країнами-кандидатами в члени Євросоюзу, включно з Україною й Молдовою є пріоритетом Данії під час її головування в Раді ЄС, яке вона переймає від Польщі.

Коротке резюме польського головування

Угода з Великою Британією та Канадою стосовно безпеки та оборони, ущільнення візової системи в Європейському Союзі, стратегія протидії російській гібридній війні – ці успіхи польського головування в Раді ЄС назвало Міністерство закордонних справ РП.

Шеф польського МЗС Радослав Сікорський нагадав гасло польського головування. «Ми вважаємо головування вдалим, Польща виконувала обов’язки у період великої невпевненості, занепокоєння у міжнародних справах, криз і, звісно, війни в Україні. Тому наше гасло президентства «Безпека, Європо» визнали влучним. Найкращим доказом цього є те, що справи безпеки продовжує від сьогодні Данія», - сказав міністр.

Сікорський також додав, що під час польського головування у Раді Європейського Союзу вирішено про призначення 150 мільярдів євро на інвестиції в оборонну галузь.

«Дякую Польщі за підтримку в час головування в Раді ЄС. Це важливо і для нашої країни, і для всієї Європи. Ми памʼятаємо, що тільки разом можемо захистити нашу незалежність – кожної нації поруч із росією: українців, поляків, усіх народів нашого регіону», - написав 1 липня український президент на платформі X.

Зеленський також завбачливо кілька разів подякував польському уряду та прем'єр-міністру Дональду Туску. «Цінуємо нові санкційні кроки Європи проти росії за війну, які були зроблені в час головування Польщі в Раді ЄС. Дякую польському урядові та Дональду Туску за ті речі, яких вдалося досягнути за пів року разом із партнерами: зміцнення оборонної підтримки України, нові інвестиції в наше виробництво зброї в Україні та загалом у Європі, а також позитивні кроки в підготовці євроінтеграційних процесів. Усе це працюватиме для сили Європи. Дякую!», - підкреслив Володимир Зеленський.

Під час головування Польщі в Раді ЄС було досягнуто згоди щодо 16-го та 17-го пакетів санкцій. Робота над 18-м пакетом також була майже завершена.

В Києві плекають великі надії

Проривних рішень щодо членства України очікує від данського головування в ЄС віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина. Її заяву з цього приводу зацитував «Укрінформ».

«Премʼєрка Метте Фредеріксен і данське головування підтвердили свої пріоритети: це розширення ЄС. Відповідно, ми очікуємо важливих проривних рішень щодо майбутнього членства України в Європейському Союзі та реформи в ЄС, щоб зробити його більш динамічним», – зазначила Стефанішина.

За її словами, реформи у ЄС стосуються рішень, які будуть оновлювати методологію переговорів і членства країн, а також будуть створювати інструменти впливу на деякі держави, які займають деструктивну позицію. Хоча вголос Будапешт і не згадували, але усі і так зрозуміли, про кого йдеться.

Президент Володимир Зеленський, привітавши Данію з початком головування, також висловив сподівання, що наступні пів року стануть «періодом важливих рішень».

Нагадаємо, що останній саміт ЄС не зміг дійти спільної думки щодо відносин та подальшого зближення з Україною через вето з боку Угорщини. Тому 26 держав Євросоюзу, крім Угорщини, заявили про підтримку подальших перемовин з Україною щодо вступу і погодилися взяти до відома оцінку Єврокомісії про те, що Україна готова до відкриття переговорного кластеру «Основи».

Логотип креативності і взаємодії

Кожна країна намагається закласти у офіційний логотип свого головування в ЄС певні актуальні сенси. Данці нагадують своїм лого, що вони – дизайнерська нація.

В основі логотипу лежить нахилений квадрат та кольори, що є варіаціями класичних синіх відтінків ЄС та культового червоного кольору данської поштової скриньки.

Партнерство та нові перспективи є центральними елементами цього логотипу, де Данія та ЄС поєднуються у творчу форму, відкриту для безлічі інтерпретацій та сприйняттів. «Міцний фундаментом, але завше відкритий до нових можливостей», - таку метафору заклали в лого його творці.

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор R40-05228. BDS-studio.com

📲 Підписуйтесь на Telegram

⚡ maj0r_news
Оперативні новини та актуальні події
Підписатися