Обшуки у ексміністра Кубракова: до чого тут Білорусь і оборудки нардепа Шевченка

РОЗСЛІДУВАННЯ 11.07.2025 208

У п’ятницю, 11 липня ряд медіа з посиланням на власні джерела повідомили, що до колишнього міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Кубракова прийшли працівники ДБР і проводять обшук.

Основна версія – що слідчі дії у Кубракова проводять у справі про ймовірні шахрайські дії народного депутата Євгенія Шевченка, якого підозрюють в держзраді.

Окрім того, Шевченка підозрюють в тому, що він ошукав підприємців на 14,5 млн гривень під приводом нібито закупівлі добрив у Білорусі. За версією слідства, нардеп нібито переконав низку підприємців переказати кошти під приводом закупівлі добрив у Білорусі. Однак гроші були виведені на інші цілі. У реалізації цієї схеми, ймовірно, брав участь і тодішній міністр інфраструктури Кубраков, якого наразі перевіряють на предмет можливої співучасті.

Але як часто буває в таких випадках, з часом почали з’являтись подробиці, які дещо змінили загальну картину.

Хто такий Євген Шевченко

Для початку слід нагадати, що нардеп Євген Шевченко неодноразово опинявся в епіцентрі скандалів: у 2021 році він без узгодження з українською владою відвідував олександра лукашенка, публічно підтримував його політику і навіть стверджував, що третина українців хотіла б бачити лукашенка своїм президентом, за що був виключений з фракції «Слуга народу».

Одну з підозр у державній зраді він отримав за те, що протягом 2020-2023 років неодноразово відвідував Білорусь, де налагоджував "схеми" щодо закупівлі для підконтрольних йому компаній електроенергії та аміачних добрив по заниженій вартості.

У 2023 році Шевченко вів таємні переговори із самопроголошеним президентом Білорусі Олександром Лукашенком на прохання українських спецслужб, про що заявляв керівник ГУР Кирило Буданов в одному з інтерв'ю. Однак пізніше в українській розвідці, заявляли, що нардеп Шевченко не має жодного стосунку до їхньої структури.

Після початку повномасштабної війни Шевченко отримав дві підозри у держзраді – в листопаді 2024 року та в червні 2025-го. Зараз він перебуває під вартою у слідчому ізоляторі.

За що підозра

За матеріалами ДБР та СБУ генеральний прокурор повідомив чинному нардепу Євгенію Шевченку про нову підозру в шахрайстві в особливо великих розмірах. Про це стало відомо сьогодні, 11 липня з повідомлень ДБР та Офісу Генпрокурора.

Зазначається, що після численних поїздок до Білорусі та проведених там зустрічей із представниками бізнесу, політики та самопроголошеним президентом Шевченко поширював неправдиву інформацію про відсутність загрози нападу російських військ із території Білорусі.

Також у ході розслідування правоохоронці задокументували, що нардеп використав свої особисті політичні та економічні зв’язки у Білорусі для оборудок з постачанням білоруських мінеральних добрив в Україну.

Зокрема, за даними слідства, українське підприємство сплатило кошти за міндобрива, але білоруська сторона затягувала виконання зобов’язань. Депутат скористався цією ситуацією та почав розповідати підприємцям, що нібито немає всіх необхідних дозволів на перевезення вантажу. Він достеменно знав про їхню наявність, але  під виглядом «вирішення» відсутньої проблеми вимагав укласти договір про надання консультаційних послуг із підконтрольним йому суб’єктом господарювання, кажуть у ДБР. Загальна сума договору склала 14,5 млн грн.

При цьому депутат заявляв, що без такого договору мінеральні добрива поставлені не будуть. Опинившись у залежності від дій депутата та намагаючись отримати вже раніше оплачену продукцію, українське підприємство було змушене погодитися на його умови, укласти відповідний договір і здійснити додаткову оплату послуг.

Отримані кошти – 14.5 млн грн – депутат використав для придбання трьох автомобілів преміумкласу – Porsche Macan, BMW X5M (2021 року випуску) та Mercedes-Benz AMG (2022 року випуску), які оформив на підконтрольних осіб. Задекларована сумарна митна вартість цих транспортних засобів перевищує 250 тисяч євро, повідомили правоохоронці.

Таким чином Шевченку додатково повідомлено нову підозру у шахрайстві, вчиненому за попередньою змовою групою осіб в особливо великих розмірах (ч. 4 ст. 190 КК України). Санкція передбачає до восьми років позбавлення волі.

У ДБР підтвердили, що в рамках розслідування цього епізоду проходять обшуки у колишнього міністра інфраструктури, який, можливо, міг сприяти народному депутату в реалізації його шахрайських дій.

Чим відзначився Олександр Кубраков

З грудня 2022 до травня 2024 р. Кубраков обіймав посаду віцепрем'єр-міністра з відновлення України – міністра розвитку громад, територій та інфраструктури. До того протягом 1,5 року він працював міністром інфраструктури, куди прийшов з головного кабінету «Укравтодору».

У Кабміні від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Олександр Кубраков займався питанням організації експорту в умовах заблокованих портів, потім брав участь в забезпеченні зернового коридору.

Від початку цього року він є радником міністра оборони Рустема Умєрова.

Певний час Олександра Кубракова вважали родичем (племінником) міністра внутрішніх справ Білорусі Івана Кубракова. Про можливий зв’язок часто згадували під час головування пана Олександра в «Укравтодорі» – мовляв, чи не внаслідок родинних зв’язків на підряди з будівництва доріг в Україні регулярно заходять білоруські держкомпанії (зокрема, «Белавтодор», «ДСТ №4 м.Бреста» та інші).

Зрештою, журналісти української та білоруської редакцій «Радіо Свобода» ретельно дослідили родинні зв’язки обох Кубракових, вивчили біографії обох діячів, встановили повні імена і дати народження їхніх родичів, проаналізували дані з реєстрів і баз даних. І зʼясували, що білоруський та український посадовці Іван та Олександр Кубракови не мають родинних звʼязків.

Журналісти встановили, що Микола Володимирович Кубраков, брат білоруського міністра МВС Івана Кубракова, є повною тезкою батька українського політика Олександра Кубракова. Втім, це різні люди, з різними датами народження та життєвими шляхами. А в коментарі «Радіо Свобода» батько Олександра Кубракова також запевнив, що ніколи не був у Білорусі та не має там рідні.

Отож, схоже, що версія про допомогу «родича» для якихось оборудок на території Білорусі стосовно Кубракова не має доказів.

Також сьогодні вже сам Олександр Кубраков заявив, що «ані до нардепа Шевченка, ані до Білорусі, ані до закупівель добрив чи то будь-яких інших махінацій не має жодного відношення».

«Останній наш контакт відбувся ще до повномасштабного вторгнення. Він звертався до мене як народний депутат до міністра інфраструктури. Жодних інших справ або навіть спілкування поза межами професійної діяльності я не мав, після лютого 22 я знав про життя Шевченка виключно з преси», – написав ексміністр у Facebook, додавши, що «ніколи нічого не приховував і не збирається цього робити і в цій ситуації».

Однак варто зазначити, що ім’я Кубракова фігурувало у резонансній справі проти віцепрем’єра, міністра національної єдності Олексія Чернишова – там він виступав у ролі викривача. Тепер же слідчі з’ясовують його можливу роль у новому кейсі, що безпосередньо пов'язаний з фігурантом із проросійською репутацією.

Довкола справи Чернишова здійнявся чималий ажіотаж, зокрема через те, що його вважають наближеним до родини президента. І за однією з версій, нинішній обшук у Кубракова може бути «бумерангом», яким йому повернулось викриття у справі очільника Мін’єду. Втім, справи тривають, і за їх розвитком ми можемо спостерігати практично в режимі реального часу.

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор R40-05228. BDS-studio.com

📲 Підписуйтесь на Telegram

⚡ maj0r_news
Оперативні новини та актуальні події
Підписатися