Зеленський підписав закон про НАБУ та САП попри хвилю протестів

НОВИНИ 23.07.2025 243

Учора, 22 липня, Президент України Володимир Зеленський підписав закон, що обмежує повноваження Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Відповідна інформація зʼявилася у картці законопроєкту на сайті Верховної Ради. Вже сьогодні, 23 липня, документ набув чинності - після офіційного оприлюднення у «Голосі України».

Закон спричинив широкий протест в Україні: у Львові, Києві, Дніпрі, Одесі та низці інших міст відбулися стихійні акції протесту. Серед учасників - ветерани, військові, активісти, журналісти та молодь. Люди вимагали скасувати закон, вбачаючи в ньому загрозу незалежності антикорупційних органів. Зокрема, у Києві на площі перед театром ім. Івана Франка зібралося кілька тисяч громадян. У Львові мирна протестна акція відбулась біля пам ятника                               Т. Шевченкові. Мер Києва Віталій Кличко та мер Львова Андрій Садовий були серед протестувальників

НАБУ та САП подякували українцям за підтримку. «Ми щиро вдячні кожному. Це для нас дуже важливо — і дуже відчутно. Ми сприймаємо цю підтримку як знак довіри до нашої інституції. І зробимо усе, аби її виправдати», — йдеться в офіційному повідомленні НАБУ. В установі також відзначили рішучу позицію молоді, яка масово долучилась до протестів.

Тим часом у парламенті почали збір підписів за подання закону на розгляд Конституційного Суду. За словами народного депутата Ярослава Железняка («Голос»), під час ухвалення документа було порушено низку норм регламенту, що робить оскарження «реалістичним». Для подання необхідно щонайменше 45 підписів.

У зверненні, оприлюдненому вночі після підписання закону, Володимир Зеленський зазначив, що антикорупційна система має працювати «без російських впливів». «Роками посадовці, які втекли з України, спокійно живуть за кордоном без юридичних наслідків. Це не нормально. Немає жодного пояснення, чому кримінальні провадження на мільярди "висять" роками», — заявив президент. Він, утім, не згадав у зверненні про масові акції протесту. При цьому зеленський ні словом не обмовився про протести.

Генеральний прокурор Руслан Кравченко запевнив, що НАБУ не буде підпорядковуватись Офісу генпрокурора, а САП залишиться окремим департаментом. «Ми будемо однією сім’єю», — сказав він. Схожу позицію озвучив і голова СБУ Василь Малюк, заявивши, що закон відповідає Конституції, згідно з якою в країні може бути лише один генеральний прокурор.

Водночас в офіційній заяві НАБУ і САП сказано, що законопроєкт №12414 фактично знищуює незалежність НАБУ та САП та підпорядковуює їх генеральному прокурору. Зокрема, законопроєкт передбачає, що:

– Генеральний прокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;

– має право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і, в разі їх невиконання, змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;

– може закрити розслідування на вимогу сторони захисту;

– сам вирішує спори про підслідність;

– самостійно підписує підозри топпосадовцям;

– керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів — це вирішує тільки Генпрокурор.

Фото від пресслужби Львівського осередку ГО "Захист держави".

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор R40-05228. BDS-studio.com

📲 Підписуйтесь на Telegram

⚡ maj0r_news
Оперативні новини та актуальні події
Підписатися