Як рашисти з українських дітей готують яничар для своєї армії
Коли в жовтні 2022 року російські військові відвідали будинок Владислава Руденка в Херсоні, вони сказали йому, що мають намір перевести його в «табір відпочинку» в Криму, далеко від міста, яке потерпає від лихоліття війни. Як згадує хлопець, йому сказали зібрати валізу буквально за кілька хвилин і відвели до групи автобусів, де чекали сотні дітей.
«Перше, що нам сказали, це позбутися всього українського: пов'язки з кольорами прапора, шпильки... що завгодно. Я сховав маленький прапорець, який у мене був. Нам сказали, що України не існує і ми повинні говорити російською», - розповів хлопець у розмові з EL MUNDO через Zoom.
Руденко згадує, що три місяці просидів у двох окремих однотипних вольєрах. За його словами, там вони дотримувалися розпорядку дня, який починався рано вранці з прослуховування гімну росії та спостереження за підняттям прапора цієї країни. Після сніданку вони обговорили події в росії за минулу добу, включно з розвитком війни в Україні. Згодом переглянули російські фільми про подвиг радянської армії у Другій світовій війні
Але справжнє виховання почалося пізніше того ж року, коли його направили до Лазурного військово-морського училища Херсонської губернії. «Вони будили нас щодня о 7:00 і змушували маршувати. У нас були звичайні заняття, але вони також вчили нас поводитися зі зброєю. Відвели в тир і змушували повзати з дерев'яними АК-47. Старші вміли стріляти зі справжніх АК-47. Нас, українців, були сотні», - зазначає Руденко.
Кінцева мета, як йому сказали, полягала в тому, щоб він пішов на службу в російські військово-морські сили або армію, щоб «воювати проти України», своєї власної країни, але юнакові вдалося уникнути такої можливості, коли його мати з’явилася в Лазурному і після складних переговорів з військовим відомством зуміла переконати їх дозволити йому виїхати з Владом. «Мою маму допитували, одягали мішок на голову, дві доби сиділи в підвалі. Врешті-решт мене погодилися відпустити, але тільки після того, як я зняла відео про те, що не люблю Україну», – додає вона.
Владислав Руденко, якому вдалося повернутися в Україну 29 травня 2024 року, є одним із українських дітей, які пройшли через російську систему виховання, встановлену на окупованих московськими військами територіях з 2014 року.
Хоча достовірних статистичних даних бракує, Дар’я Зарівна, голова організації «Поверніть дітей в Україну», вважає, що наразі в окупованих росією частинах її країни проживає до 1,6 мільйона дітей. За словами Марії Суляліної з Правозахисного центру «Альменда», росіяни експортували в Україну структуру освітніх центрів, відкриваючи філії рухів на зразок «Юнармії».
«Є спеціальні військові класи, які називаються «кадетські» для дітей старше шести років, і вони створені різними військовими частинами. У Херсоні таких класів дев’ять, у Запоріжжі – 13. Діти носять форму, подібну до цих військових частин, знайомляться зі зброєю. Також у Маріуполі відкрито Нахімовське військово-морське училище, щоб діти потрапляли до російського флоту», – додає Суляліна.
росіяни навіть відродили так звані військові ігри «Зарниця», популярні з 1960-х років, на які цього року записалися тисячі молодих українців. Учасники імітують військову тактику, тренуються з бойовими стрільбами, демонструють свої навички маскування або знання з надання першої медичної допомоги. «Їх вчать воювати проти власної держави», - йдеться у тексті «Альменди».
«Юнармія» – це рух, який створили на росії в 2015 році за ініціативою тодішнього міністра оборони сергія шойгу. Зараз він налічує 1,3 мільйона «кадетів», які були помічені на традиційному параді 9 травня з нагоди так званого Дня перемоги над нацизмом у москві. Група була створена в Україні після окупації Криму, і в січні 2022 року, за місяць до загального наступу російських військ, вона налічувала 29 000 членів лише на півострові, згідно з даними міністерства оборони росії.
Ці воєнізовані виховні структури, залежні від міністерства оборони, були створені в росії як спадкоємці духу таких груп, як піонери та комсомол.
23 лютого дитячий садок у місті Генічеськ, що на півдні області, опублікував фотографії маленьких дітей, зайнятих, за його описом, «військовою підготовкою», де їх навчали «кидати гранати», «рятувати поранених» або долати «мінні поля»
У квітні інша школа в окупованому з березня 2022 року Мелітополі - школа імені євграфа комаровського, названа на честь відомого колишнього генерала російської імперії, розмістила на своїй сторінці в Telegram інформацію про візит до школи російського військового командира, який базується в Запоріжжі, в рамках кампанії з надання дітям «можливості поспілкуватися із сучасними героями». Того ж дня в школі були виставлені фотографії десятків дітей у військовій формі і, водночас, голубів миру.
російське інформаційне агентство «тасс» визнало, що росгвардія долучилася до кампанії і наприкінці 2023 року створила свій перший навчальний заклад для неповнолітніх у підконтрольній їм Україні, в Запорізькій області. Зараз лише в цьому регіоні їх 12, додав він. тасс повідомив, що 18 дітей у віці близько 15 років вступили до першої школи, де вони повинні були «вивчати основи безпеки і антитерористичного захисту, прийоми самооборони і бойових мистецтв, а також проведення патріотичних заходів».
Інше російське ЗМІ, Mash, повідомило про присутність десятків колишніх юнармійців, які вже досягли повноліття, у складі російського контингенту, що воює проти України в січні 2023 року. Керівник цієї групи в Запоріжжі фідаїл бікбулатов заперечив Радіо Свобода, що ця підготовка передбачає будь-який примус. «Ворог говорить про мілітаризацію молоді. Можливо, частково це правда. Ми навчаємо їх, тому що очікуємо, що вони стануть військовослужбовцями, але все на добровільних засадах», - сказав він.
На думку Марії Суляліної, російський проект є навіть більш макіавеллівським, ніж просто примусова мобілізація молоді. «Вони промивають їм мізки, щоб вони захотіли приєднатися до російської армії», - каже вона. Владислав Руденко зазначає, що найбільш «страшним» у його досвіді є те, що в якийсь момент він справді запитав себе: «Чому я маю повертатися в Україну, якщо мені тут добре? Я був там лише кілька місяців і побачив, що їхня пропаганда дуже ефективна», - каже він.
El Mundo, переклад з FB-сторінки Альони Дерябіної
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар