Трампові мита значно вдарять по чеській економіці
Масштабні мита на продукцію з Європейського союзу, які оголосив американський президент Дональд Трамп, значно вдарять по чеській економіці. Зменшать прибутковість промисловості та скоротять можливості для інвестицій та зростання заробітних плат, - заявив у соцмережі X віце-президент Торгово-промислової палати Чехії Томаш Проуза.
Про це повідомило Радіо Прага з посиланням на чеські медіа.
За його словами, Чехія має значно прискорити відкриття ринків за межами США, а пріоритетом чеського уряду - як усередині країни, так і в Європі - має стати скорочення бюрократії та поглиблення вільної торгівлі.
Прем'єр-міністр Чеської Республіки Петро Фіала вважає оголошене мито невдалими та неправильними. Він не очікує, що вони вплинуть на Чехію, однак їх непрямий ефект може бути дуже значним. Про це глава уряду заявив в інтерв'ю газеті Deník.cz.
«Структура оголошених мит наразі не зовсім зрозуміла. А поки це не буде ясно, неможливо точно підрахувати їхні наслідки», – наголосив Петро Фіала. Він також повідомив інформагентству ČTK, що Європа готова до переговорів із США, але водночас здатна дати чітку відповідь. «Ми не розпочинали цієї торгової війни. Дії американської сторони завдають шкоди кожному громадянинові Чехії, і ми не можемо мовчати». При цьому прем'єр додав, що «найкращі мита – це нульові мита».
Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський вважає вигідним, щоб між Сполученими Штатами та Європейським союзом діяла вільна торгівля. Однак якщо Америка наполягатиме на митах, Європа має відповісти.
Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн чітко задекларувала, що Євросоюз відреагує на цей крок, зазначив Ліпавський. Раніше глава ЄК заявила, що американське мито є серйозним ударом по світовій економіці і їхні наслідки торкнуться мільйонів людей.
Віце-голова руху ANO (опозиційний чеський рух колишнього прем'єр-міністра Андрея Бабіша) Карел Гавлічек заявив, що прямий вплив американських мит на чеські домогосподарства та споживачів буде мінімальним. Відтак, ANO не рекомендує вживати заходів у відповідь, а навпаки, відповідно до позиції британського прем'єр-міністра Кіра Стармера, радить відповісти спокійно і обдумано. ЄС, на думку Гавлічека, знехтував переговорами з новою американською адміністрацією і має знайти посередників у переговорах.
ЄС, за словами Карела Гавлічека, знала про плани США кілька місяців або навіть років, і все ж таки опинилася в невигідному становищі. «Європа мала давно підготуватися, не слід було доводити ситуацію до такого стану», – заявив він.
Водночас віце-президент Торгово-промислової палати Чехії Томаш Проуза нагадав також про запровадження 25% мита на імпорт автомобілів. За його словами, обидва ці кроки призведуть до суттєвого та повсюдного зростання цін на європейську продукцію, через що попит на неї в США різко скоротиться.
Окрмі того, він зазначив, що прямий експорт Чехії до США становить близько 200 мільярдів крон (8,014 млрд євро), проте непрямий експорт (через постачання комплектувальних для інших компаній до ЄС) значно вищий. «Чеські субпідрядники виявляться під жорстким ціновим тиском з боку кінцевих виробників, що значно знизить прибутковість чеської промисловості та обмежить можливості для інвестицій та зростання реальних зарплат», – додав Томаш Проуза.
Також мита, оголошені Трампом для китайських товарів, за словами Проузи, призведуть до того, що китайські компанії, ймовірно, за підтримки свого уряду почнуть переміщувати свою продукцію на європейський ринок. Тому Європа буде змушена значно ефективніше застосовувати свої правила, оскільки вона бореться з нечесною поведінкою китайських інтернет-магазинів вже тривалий час.
Нашгадаємо, що у середу, 2 квітня, Президент США Дональд Трамп представив масштабний пакет мит у відповідь: 20% на товари з Європейського союзу і 34% на товари з Китаю. Крім того, американський президент оголосив про введення 25-відсоткового мита на імпорт автомобілів. Таким чином він прагне підтримати виробництво в США.
Фото: Tang Ke, Avalon / Profimedia
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар