Рубіо пояснив, чому Трамп образився на Зеленського
Держсекретар США Марко Рубіо заявив, що останні критичні заяви президента США Дональда Трампа на адресу Володимира Зеленського були пов’язані з тим, що американський президент був засмучений через дії його українського колеги.
Про це йдеться в інтерв’ю Рубіо журналістці Кетрін Херрідж, яке поширила пресслужба Держдепу США.
Подаємо витяг із цього інтерв’ю.
РУБІО: ... По-друге, президент (Трамп) дуже чітко сказав: він хоче, щоб ця війна з Україною закінчилася, і він хоче знати, чи серйозно росіяни налаштовані щодо припинення війни чи ні. Єдиний спосіб взнати це — це перевірити їх, залучити їх і сказати: гаразд, якщо ви серйозно збираєтеся припинити війну, то які ваші вимоги. Чи відрізняються ваші суспільні та приватні вимоги? Ми повинні мати певний процес, за допомогою якого ми будемо брати участь у цій розмові. Тепер може виявитися, що вони не хочуть закінчувати війну. Я цього не знаю, ми збираємося дізнатися. Але ми повинні мати цей процес, щоб визначити це, і тому наша зустріч була справді продовженням розмови президента Трампа з Путіним.
Прикро, що ця перебільшена істерика через те, що він (Трамп) розмовляв з ним (путіним) по телефону, затьмарила певне обґрунтування цього. Зрештою, ми повинні підтримувати стосунки з росією, незалежно від того, чи подобається нам усе, що вони роблять, чи ні, тому що ми робили це з Радянським Союзом – і ми повинні мати можливість перевірити та побачити, чи серйозно вони налаштовані щодо припинення цієї війни.
ПИТАННЯ: Міністр закордонних справ росії під час ваших зустрічей дав зрозуміти, що війна не може бути завершена, якщо Україна вступить до НАТО?
РУБІО: Ну, жодних дискусій щодо деталей не було. Тепер росіяни мають власну інформацію про те, що сталося, але я можу вам сказати, що ми не обговорювали жодних нюансів щодо жодної угоди. Хід цієї розмови був таким: по-перше, ми повинні мати певний рівень регуляризації наших дипломатичних місій, тому що ми повинні мати можливість спілкуватися з ними, враховуючи природу наших двох країн і важливість, яку ми маємо у світі. По-друге, є речі, над якими ми потенційно могли б співпрацювати геополітично. Я маю на увазі, що є елементи світу, де, я думаю, у нас є спільні інтереси. Я не впевнений, що росіяни є прихильниками іранського режиму, який має ядерну зброю, наприклад, і так далі.
Але ми не можемо працювати над цими речами... Так, ми будемо розходитися з багатьох питань, але ми не можемо взагалі працювати над речами, щодо яких ми потенційно могли б погодитися (скажімо, припинити конфлікти щодо речей, які можуть призвести до небезпечних протистоянь) доки ця перешкода в Україні стоїть на цьому шляху. І тому направді ця зустріч була ось про що: чи зацікавлені ви навіть у розмові про припинення війни? Якщо так, тоді давайте створимо процес, у якому ми зможемо почати працювати на технічному рівні, і цей процес зараз, у якийсь момент, буде налаштовано та він розпочнеться.
Я також вважаю, до речі, що несправедливо говорити, що ми ні з ким не консультувалися з цього приводу...
ПИТАННЯ: України на переговорах не було. Ви консультуєтеся з президентом Зеленським щодо його червоних ліній?
РУБІО: Що ж, минулого тижня президент Зеленський зустрівся з міністром фінансів, віце-президентом Сполучених Штатів, держсекретарем, двопартійними делегаціями в Сенаті та Палаті представників США, які також були в Мюнхені. Наш спецпредставник сьогодні там зустрічається з ним. (Йдеться про візит до Києва спецпредствника США з питань України і Росії Кіта Келлога). Отже, ми розмовляли з українцями протягом цього процесу, і ми дуже чітко пояснили їм, якими були наші наміри. Насправді президент США спілкувався із Зеленським відразу після того, як поклав трубку після розмови із путіним. Я був в офісі під час обох телефонних дзвінків. Тому говорити, що ми з ними не консультувалися, некоректно. Це не правда.
Також неправда, що ми не консультувалися з нашими союзниками в Європі. Я особисто розмовляв із п’ятьма міністрами закордонних справ одразу після моєї зустрічі з росіянами та розповів їм, що сталося. Ми розмовляли з ними перед тими зустрічами, тією ж п’ятіркою, плюс G7, плюс ЄС і всі інші зустрічі, які ми мали в Мюнхені. Отже, це просто неточно.
Але це була зустріч, щоб здебільшого визначили, чи зацікавлені вони чи ні в пошуку способу покласти край цій війні, і тому...
ПИТАННЯ: Їм цікаво?
РУБІО: Ми збираємося це з’ясувати. Я маю на увазі, що я кажу людям, що мир – це дія. Це не іменник, це дієслово, це дія. Ви повинні насправді прагнути цього. Тож, зрештою, вони будуть або зацікавлені, або ні. Якщо вимоги, які вони висувають щодо припинення війни, максималістські та нереалістичні, то, я думаю, що ми маємо відповідь. З іншого боку, якщо є якась можливість прагнути до миру, ми повинні це зробити.
І я думаю, люди справід трохи спантеличені. Як правило, у дипломатії людей, які прагнуть припинити вбивства та завдання шкоди тисячам і тисячам людей під час війни, відзначають за зусилля припинити війну. Якби в цих переговорах брав участь лише Ватикан, хто б його критикував? Треба відзначати, а не засуджувати, те, що президент Сполучених Штатів бере участь у пошуку можливості миру. Але в будь-якому випадку ми зараз живемо в такому світі.
ПИТАННЯ: Делегація США дала зрозуміти росіянам, що нема жодних гарантій утримання території, яку вони анексували в України?
РУБІО: Ми не торкалися жодної конкретики щодо територій, нічого з цього, тому що це не було метою цієї зустрічі. Мета зустрічі полягала в тому, щоб визначити, чи є справжня зацікавленість в обговоренні миру чи ні. Якщо є, то це процес, який можна почати. І я також вважаю безглуздо говорити, ну, українців не визнають, чи європейців не визнають. Ви не можете припинити війну, якщо обидві сторони та їхні погляди не представлені. Вони обидва мають на це погодитися. Адже, росія не може погодитися ні на припинення вогню, ні на припинення бойових дій, якщо на це не погодяться українці. Це має бути на умовах, прийнятних для обох сторін.
Так само і з європейцями. Європейці та ЄС мають власний пакет санкцій щодо росії. Навіть якби ми зняли всі наші санкції – при цьому нічого з цього не обговорювалося – європейцям теж доведеться зняти санкції, щоб щось стало можливим. Отже, у певний момент з ними всіма потрібно проконсультуватися, але ми ще не на цьому етапі.
ПИТАННЯ: Отже, який сигнал, пане Рубіо, що росіяни серйозно налаштовані щодо миру?
РУБІО: Ну, сигнал... я поки що не можу відповісти, чи вони серйозно ставляться до миру чи ні. Це має визначатися ставленням, яке вони займуть, під час подальших дій. Єдине, про що ми домовилися, це те, що ми будемо говорити про мир. Те, що вони пропонують, чим вони готові поступитися, що вони готові розглянути, визначатиме, чи серйозно вони ставляться до миру чи ні. Просто ми ще не на цьому етапі.
ЗАПИТАННЯ: Коли президент Трамп написав, що президент Зеленський є диктатором без виборів, що ви подумали?
РУБІО: Я думаю, що президент Трамп дуже засмучений президентом Зеленським, і це справедливо. Подивіться, номер один, у Джо Байдена було розчарування в Зеленському. Люди не повинні це забувати. У газетах є статті про те, як він вилаявся на нього під час телефонної розмови, тому що Зеленський, замість того, щоб подякувати за вашу допомогу, негайно повідомляє, чого ми не робимо або чого він не отримує.
Думаю, це друге, чесно кажучи, я особисто був дуже засмучений, тому що ми мали розмову з президентом Зеленським – я і віце-президент, нас двоє – троє. І ми обговорювали це питання щодо прав на корисні копалини, і ми пояснили їм: подивіться, ми хочемо бути з вами спільним підприємством – не тому, що ми намагаємося щось вкрасти у вашій країні, а тому, що ми вважаємо, що це насправді гарантія безпеки. Якщо ми є вашим партнером у важливій економічній справі, то ми повертаємо частину грошей, наданих платниками податків, – близько 200 мільярдів доларів. І також ми будемо мати кровний інтерес у безпеці України. І він (Зеленський) сказав, що, звичайно, ми хочемо укласти цю угоду, це має сенс у всьому світі, єдине, що мені потрібно (слова Зеленського), то провести (угоду) через мій законодавчий процес, вони (депутати) мають це затвердити. А через два дін я прочитав, що Зеленський каже: я відхилив угоду, я сказав їм, що ні в якому разі ми цього не зробимо. Ну, це не те, що сталося на тій зустрічі. Отже, ви починаєте на когось обурюватися, але ми намагаємося допомогти цим хлопцям.
Одна з тез, яку Президент (Трамп) зазначив у своєму зверненні, це не те, що нам не байдужа Україна, але Україна на іншому континенті. Це безпосередньо не впливає на повсякденне життя американців. Ми дбаємо про це, оскільки це має наслідки для наших союзників і, зрештою, для світу. За це має бути певний рівень вдячності, і коли вицього не бачите, але ви бачите, як він (Зеленський) звинувачує президента в тому, що він живе у світі дезінформації, це дуже, дуже контрпродуктивно.
І мені не потрібно пояснювати ні вам, ні комусь іншому, що президент Трамп не та людина, яка буде сидіти і приймати це. Він дуже відкритий. Він точно скаже вам, що відчуває. І він надіслав повідомлення, що не збирається тут гратися. Він готовий працювати над миром, тому що йому не байдужа Україна, і він сподівається, що Зеленський буде партнером у цьому, а не кимось, хто там ставить щось на кшталт контрпослань, щоб спробувати змусити нас до чогось. Тут це не буде продуктивно.
ПИТАННЯ: Який графік зустрічі між президентом Трампом і президентом путіним?
РУБІО: Ну, ця тема виникла під час нашої розмови з росіянами... Я знаю, що зараз вони кажуть, але насправді... зустрічі не буде, доки ми не дізнаємося, про що буде зустріч...
ЗАПИТАННЯ: Чи очікуєте ви ( що зустрі відбудеться) пізніше у 2025 році?
РУБІО: Я не знаю, коли це відбудеться. Але зустріч між президентом путіним і президентом Трампом має бути зустріччю про щось. Ми повинні знати, про що ця зустріч, чого на ній буде досягнуто. Зазвичай, ви не проводите такі зустрічі, доки не досягнете якийсь результат або певного прогресу.
Отже, я думаю, що те, коли відбудеться ця зустріч, багато в чому залежатиме від того, чи зможемо ми досягти прогресу в припиненні війни в Україні, і якщо ми зможемо, то така зустріч стане тим, що скріпить угоду, я думаю, що всі повинні радіти тому, що президент Трамп є миротворцем. Зараз він єдиний глобальний лідер, який може це зробити, єдиний глобальний лідер".
Фото - Президент США Дональд Трамп та тодішній сенатор Марко Рубіо під час передвиборчого мітингу в Ралі, штат Північна Кароліна, США, 4 листопада 2024 року/AP/Evan Vucci
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар