Роман Терлецький: Обмеження кількості термінів для мерів — моральний обов’язок держави перед військовими
Нещодавно в медіа було поширено текст проєкту закону щодо обмеження кількості термінів перебування на посаді міського голови. Зокрема, у проєкті прописана норма, що «у разі, якщо особа до набрання чинності цим законом уже обіймала посаду міського голови два повні строки, то така особа не має права балотуватися на відповідну посаду після набрання чинності цим законом».
Документ викликав дуже жваві дискусії. Відтак, ми звернулись за коментарем до правника та аналітика Романа Терлецького.
— Сьогодні активно почали обговорювати закон про обмеження кількості термінів займати виборні посади. Тобто міським чи селищним головою можна бути максимум два рази протягом життя. Що Ви думаєте з цього приводу?
— Я повністю підтримую ухвалення такого закону. Більше того, я називаю його «Законом про скасування феодального ладу в Україні». Недавно мене глибоко обурила ситуація, коли головний лікар в очевидному васальному страху перед сюзереном одного «файного» міста на камеру присягав у вірності команді міського голови. Вся ця атракція відбувалася в найкращих радянських традиціях — на тлі вишикуваних вздовж стіни лікарів. Адже, звісно, навіщо турбуватися про хлопців, які проходять реабілітацію і чекають у палатах на процедури, коли треба бігти на поклон до місцевого володаря?
— Я розумію та поділяю Вашу позицію. Але чи обмеження не порушить принципів демократії?
— По-перше, західна демократія, на яку ми рівняємось, побудована на політичній філософії Джона Лока, яка включає право на свободу, в тому числі на свободу справедливого вибору, право на життя та право на приватну власність.Обмеження кількості термінів на виборних посадах — це не порушення, а навпаки, гарантія справедливої демократії. І не має значення, про який рівень влади йдеться. По-друге, феодальна система, яку сформували «вічні мери», дає вибір без вибору. За роки правління вони пов’язали з собою всіх: від кума, що очолює комунальне підприємство, до забудовника, якому свого часу «подарували» хорошу ділянку. Конституцією України, до речі, передбачено два терміни президентства, щоб уникнути узурпації влади, тому я не бачу причин, щоб Україна позбулась узурпаторів дрібного калібру, ухваливши новий закон.
— У разі ухвалення такого закону, що зміниться для військових та ветеранів?
— На сьогодні 83 відсотки міських голів займають посади другий (і більше) термін, тобто деякі з них сидять в своїх кріслах понад 10 років. На мою думку, тепер до влади мають прийти ті, хто на фронті виборов право приймати рішення в цій країні — наші ветерани. Без закону про обмеження — в них шансів немає. Максимум на що вони можуть розраховувати – це стояти в пікселі та медалях на трибуні за спиною флагмана нової-старої команди, який буде розпинатись про «велику жертву», честь, героїзм і патріотизм. Тому закон про термін міських голів – це моральний обов’язок держави перед військовими.
Багаторічним очільникам міст я б рекомендував прийняти нову реальність: створити за бажанням свої локальні партії, пройти в виконком чи дорадчий орган та максимально сприяти своїм наступникам в господарській діяльності на благо громади. Хоча, я думаю, що після закінчення каденції більша половина градоначальників поїде ностальгувати про скасований феодалізм десь в тепліші краї.
Фото - Роман Терлецький / з особистого архіву
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар