Рашисти добудовують нову ЛЕП для підключення Запорізької АЕС
Активне будівництво високовольтної лінії електропередачі (ЛЕП) фіксують спостерігачі на тимчасово окупованих територіях Донецької та Запорізької областей. Візуальна ідентифікація цих об’єктів підтверджує наміри «Росатому» перезапустити ядерні реактори на ЗАЕС та інтегрувати станцію в росіянську енергосистему.
Росіянські інженери ведуть будівництво на захід від Бердянська та на північний захід від Маріуполя, зазначається у повідомленні Greenpeace. Аналіз, проведений фахівцями екологічної організації на основі зображень високої та середньої роздільної здатності від Planet, виявив, що станом на 23 травня 2025 року вже зведено 90 км лінії з 300 встановленими опорами. За період з 11 по 22 травня було змонтовано 15 опор та понад 5 км лінії електропередачі від східної частини Тополиного, що на північ від Маріуполя. Очікується, що до кінця травня будівництво триватиме через Кальчицьке водосховище.
Greenpeace прогнозує, що цю лінію буде продовжено ще на 100 кілометрів на захід до окупованого Мелітополя, де її мають підключити до підстанції 330 кВ. У східному напрямку лінія має бути з’єднана з підстанцією 750/330 кВ на північ від окупованого Маріуполя.
Координує будівельні роботи Чорноморське регіональне диспетчерське управління, що є окупаційною філією АТ «СО ЄЕС» – структури, яка відповідає за оперативно-диспетчерське управління в Об'єднаній енергосистемі росії.
Запорізька АЕС була атакована та незаконно окупована російськими військами 4 березня 2022 року. З вересня 2022 року реактори станції не виробляють електроенергії, нагадують у Greenpeace. У грудні 2024 року сєргєй кірієнко, перший заступник керівника адміністрації президента рф, заявив про намір перезапустити реактори «якнайшвидше». Мета росії – під’єднати реактори ЗАЕС до російської енергосистеми в Ростовській області.
Greenpeace Україна з січня 2024 року попереджає про небезпеку російського перезапуску ЗАЕС та закликає зупинити ці незаконні дії. Організація також досліджує роль Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) у цій ситуації, оскільки, на їхню думку, дії МАГАТЕ можуть сприяти незаконним планам «Росатому».
«Це одне з перших конкретних свідчень того, що росія реалізує небезпечні та незаконні плани перезапуску найбільшої АЕС в Україні та Європі – Запорізької. Але ця станція є виключно власністю України, а російський крок до потенційно катастрофічної експлуатації реакторів повинен бути засуджений. росію та «Росатом» потрібно зупинити, станцію – деокупувати й повернути Україні», - заявив Шон Берні, ядерний спеціаліст Greenpeace Україна.
Три роки окупації та перебування в «заглушеному» стані АЕС призвели до зношеності обладнання, досвідчений персонал звідти переважно звільнився, та й станції має проблеми з охолодженням через відсутність циркуляції води.
«Росатом» не здатен гарантувати ядерну безпеку під час спроби перезапуску ЗАЕС. Ми не раз закликали гендиректора МАГАТЕ чітко донести це до представників рф. МАГАТЕ не повинна в жоден спосіб підтримувати підготовку до незаконного перезапуску реакторів Запорізької АЕС», - наголосив Ян Ванде Путте, ядерний експерт Greenpeace Україна.
Кілька днів тому на цю проблему звернув увагу й глава Центру вивчення окупації Петро Андрющенко. У своєму ТГ-каналі він повідомив, що з урахуванням планів рф (зокрема, ймовірності модернізації ТОТ Херсонщини) – «виглядає так, що Запорізька АЕС якщо вже не включена в систему енергетики рф, то до цього залишаються лічені тижні».
«Знову, на жаль, маємо наголосити на повному ігноруванні цього процесу з боку українського уряду та медіапростору. На жаль. Тому що саме це ігнорування надає росіянам можливість безкарно робити те, що роблять», - заявив Андрющенко.
Він також уточнив, що ворог на одній із ділянок впродовж лютого - травня розбудував розподільчий вузол продуктопроводу разом із компресорною станцією. На іншій ділянці окупант закінчує зʼєднання з мережею. «На місці виглядає, як фінальна стадія роботи», - додав він.
Тим часом рашапропаганда активно звинувачує українську сторону в нібито регулярних обстрілах об’єктів на території ЗАЕС. І за цим інформаційним шумом рашисти намагаються максимально швидко досягти своїх цілей.
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар