Польща покладається на ядерний арсенал Франції: підписано договір про дружбу
Президент Макрон і прем'єр-міністр Дональд Туск підписали в п'ятницю, 9 травня, у французькому місті Нансі договір про поглиблення співпраці та дружби між Польщею і Францією. На пресконференції президент Франції заявив, що в договорі згадується оборона і безпека. "Ми з прем'єр-міністром поділяємо чітке і тверде переконання – нам потрібна об'єднана, сильна, суверенна і конкурентоспроможна Європа. Франція і Польща можуть зробити тут дуже важливий внесок", – сказав на пресконференції президент Франції Емманюель Макрон, - повідомило Польська агенція преси.
"Ми несемо велику відповідальність за мир і безпеку на нашому континенті, які російський наступ в Україні намагається підірвати протягом останніх трьох років, фактично протягом майже 10", – зазначив президент Франції.
Він додав, що ця відповідальність "ґрунтується на нашій твердій підтримці України в її прагненні досягти припинення вогню, створити умови для міцного і тривалого миру, заснованого на гарантіях безпеки".
Після підписання основного договору відбулося підписання другого документа - про співпрацю в галузі цивільної ядерної енергетики.
Під час брифінгу в аеропорту перед вильотом до Нансі прем'єр-міністр Польщі Дональ Туск заявляв, що в договорі є положення про те, що в разі загрози, нападу, обидві країни зобов'язуються надавати взаємну допомогу, в тому числі військову. "Ми знаємо, якими є військові можливості Франції і якими є військові можливості Польщі", – сказав він.
Туск зазначав, що договір також відкриває можливості для співпраці, коли йдеться про ключові оборонні технології. Він додав, що були спекуляції щодо того, чи вирішить договір питання французької ядерної парасольки. "Договір відкриває можливості для співпраці, які ми детально опишемо пізніше, в тому числі та в цій сфері", – додав він.
Експерти, яких цитував УНІАН, кажуть, "що ядерний арсенал Франції, який становить близько 300 боєголовок, занадто малий, щоб захистити весь регіон. Для порівняння, у США 5000 боєголовок. У Росії – 5580, частина з яких нещодавно була переміщена до Білорусі.
Крім того, Франція, на відміну від Великої Британії, яка теж є ядерною державою, не бере участі у Групі ядерного планування НАТО (NPG), що координує ядерну політику Альянсу. Тому найпростішим і найшвидшим способом для Франції посилити європейське стримування було б приєднатися до цієї групи, щоб використати свою ядерну зброю для колективної оборони, сказала експертка з міжнародної безпеки Chatham House Маріон Мессмер.
На її думку, це забезпечить узгодження французької та британської ядерних доктрин, інтеграцію планування та полегшення підготовки до кризи, а для Росії це буде сигналом, що НАТО залишиться сильним навіть без США.
Однак "те, що дійсно впливає на прийняття рішень Росією, так це масштаб стримування США", сказала Мессмер. Європі знадобиться принаймні десятиліття витрат на рівні приблизно 6-7 відсотків ВВП, якщо вона хоче наслідувати це та придбати ще 1000 боєголовок, додала вона".
Фото - Дональд Туск і Еммануель Макрон./ PAP/ Marcin Obara
Відгуки
Немає відгуків.
Залишити коментар