Другий мирний саміт може відбутися до президентських виборів у США

АНАЛІТИКА 17.06.2024 Коментарі 0
Олександр Левченко

Олександр Левченко

Радник міністра з питань тимчасово окупованих територій України. Посол України в Хорватії та Боснії і Герцоговині (2010-2017 рр.)

15-16 червня у Швейцарії відбувся Глобальний саміт миру, в якому взяли участь 92 країни та низка міжнародних організацій, усього був 101 учасник. Його порядок денний був спрямований на досягнення довготривалого справедливого миру, а не тимчасового перемир’я.

На Саміті розглянуто 3 з 10 пунктів Української формули миру: ядерна безпека, продовольча безпека та повернення українських полонених, заручників і дітей, викрадених росією.

Проєкт спільного документу Саміту був узгоджений з принципами Української формули миру та відстоює територіальну цілісність України. Українська формула миру ґрунтується на Статуті ООН, тому той, хто підтримує нашу Формулу, він, по суті, підтримує чинне міжнародне право, що відповідає інтересам всіх миролюбних держав світу.

Саміт загалом пройшов успішно, всі принципові позиції увійшли до спільної декларації, яку підписали 78 країн і 4 міжнародні організації.

Учасники погодилися, що українські АЕС, зокрема Запорізька АЕС, мають працювати безпечно та захищено під повним суверенним контролем України і відповідно до принципів МАГАТЕ та під її наглядом. При цьому ядерний шантаж неприпустимий.

Окрім того, продовольчу безпеку жодним чином не можна використовувати як зброю. Українська сільськогосподарська продукція має безпечно та вільно постачатися зацікавленим третім країнам через порти Чорного та Азовського морів.

Усі військовополонені мають бути звільнені шляхом повного обміну. Усі депортовані та незаконно переміщені українські діти та всі інші українські незаконно утримувані цивільні особи мають бути повернуті в Україну.

Було зазначено, що основою для досягнення всеосяжного, справедливого і стійкого миру в Україні є Статут ООН, включно з принципами поваги до територіальної цілісності та суверенітету.

Декларація, яку підписали учасники саміту, відкрита для приєднання кожною державою чи міжнародною організацією, що поважає Статут ООН та міжнародне право.

Очікується, що протягом кількох наступних місяців буде скликано наступний другий Саміт миру, за участі усіх сторін, де буде спроба досягти в Україні повного та всеосяжного миру, на принципах Статуту ООН та діючих норм міжнародного правопорядку.

Другий мирний саміт може відбутися до президентських виборів у США, які пройдуть у листопаді. З таким анонсом виступив міністр закордонних справ Швейцарії Іньяціо Кассіс.

Однак, де і коли він може відбутися, поки що невідомо. Перемовини вже ведуться із владами Саудівської Аравії, Катару та Туреччини. Не виключена можливість посередництва Ватикану. Кассіс висловив переконання, що так чи інакше російській владі доведеться приєднатися до мирного процесу, “питання не в тому, чи приєднається росія, а в тому, коли”, і додав, що Москва може вести паралельні переговори про закінчення війни проти України і цей процес якраз може очолити Китай. Швейцарський міністр вважає, що його країна вітала б усі зусилля з досягнення миру в Україні. Кассіс зазначив, що Швейцарія обговорить результати першого саміту з росією та Китаєм, який був запрошений, але не брав участі у заході.

"Присутність росії на другому саміті миру може свідчити про її рішення закінчити війну", - заявив президент України Володимир Зеленський на прес-конференції, відповідаючи на запитання щодо можливої участі рф у другому саміті миру.

“Ви запитуєте, що буде з росією на другому саміті. Це буде говорити про те, що вони хочуть миру. Їхня присутність там буде говорити про те, що вони вирішили закінчити війну, вирішили вони чи їх змусив світ”, - зазначив В. Зеленський.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн також заявила, що москву необхідно буде залучати до мирного процесу щодо закінчення війни в Україні. Однак участь росії можлива лише в тому випадку, коли вона висловить готовність до миру, що базується на Статуті ООН.

Фон дер Ляєн звернулася до кремля з пропозицією почути заклик світової спільноти поважати територіальну цілісність та суверенітет України, покінчити з насильством та повернути назад депортованих українських дітей.

Одночасно канцлер Німеччини Олаф Шольц у виступі на Глобальному саміті миру підкреслив, що саме рф обрала війну і може завершити її, вивівши війська з України. Він зосередився на тезах, які висувають прихильники росії, що захищають її агресію та звинувачують Київ у небажанні йти на переговори, наголосивши, що "Україна найбільше зацікавлена в мирі, але він передбачає дещо більше, ніж відсутність війни".

"Негайне припинення вогню без серйозних переговорів і плану досягнення справедливого й довготривалого миру на основі так званих "нових реалій" лише легітимізує територіальні загарбання росії. Ми всі знаємо, що рф може завершити війну зараз чи в будь-який інший момент, якщо припинить наступ і виведе війська з України. Та досі москва відмовлялась дослухатись до наших закликів до миру на основі міжнародного права і Статуту ООН", - констатував канцлер.

"росія прагне капітуляції України. Але цього ніколи не станеться", - заявив прем'єр-міністр Великобританії Ріші Сунак під час пленарного засідання Саміту миру. Він звернув увагу, що москва напередодні Саміту намагалася зірвати його, бо "відчуває загрозу від обговорення принципів міжнародного права». Британський прем'єр нагадав, що «агресія не може й не повинна взяти гору".

При цьому італійська прем’єрка Джорджа Мелоні наголосила, що учасникам саміту треба встановити мінімальні умови для дискусії про закінчення російсько-української війни. "Італія хотіла би брати у цьому участь і допомогти Україні дивитися у майбутнє. Якщо росія не погодиться із пунктами мирного плану, ми змусимо її здатися", - підкреслила Д. Мелоні.

Глобальний саміт миру у Швейцарії практично став найважливішою дипломатичною подією за весь час російсько-української війни і зробив значний крок у напрямку її припинення відповідно до Статуту ООН – міжнародної організації універсального характеру, членами якої є усі країни світу. Однак надто важливо, як відгукнеться офіційна москва на дії великої кількості країн доброї волі, які закликають росію закінчити війну і вивести свої війська з України.

Фото – Саміт миру у Швейцарії, який відбувся 15–16 червня/Офіс президента України

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2024 by ZahidFront. Powered by BDS-studio.com

Підпишіться на ЗІФ у Facebook: