Доля рф вирішується не в Туреччині, а в Албанії

АНАЛІТИКА 16.05.2025 Коментарі 0 117
Олександр Левченко

Олександр Левченко

Посол України в Хорватії та Боснії і Герцоговині (2010-2017 рр.)

15 травня у Стамбулі мала відбутися зустріч між представниками України і Росії, тому до Туреччини прибув президент Володимир Зеленський і делегація українських високопосадовців. Україна рішуче прагне миру: саме тому Київ погодився на ініціативу США щодо прямих переговорів з Москвою. Між тим, Путін ухилився від особистої зустрічі із Володимиром Зеленським.

Делегацію РФ очолює помічник Путіна Мєдінскій. Це свідчить, що Кремль використовує дипломатію для того, щоб затягувати час і уникати рішучих кроків до миру. Ухилившись від зустрічі, російський президент продемонстрував небажання Москви швидко працювати для завершення війни.

Однак Україна рішуче налаштована зробити все для досягнення спочатку припинення вогню, а потім – стабільного миру. В Анкарі президент України Володимир Зеленський провів зустріч із президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом подякувавши за організацію можливості прямих переговорів із РФ та підтримку повного, безумовного припинення вогню, досягнення тривалого та стійкого миру й важливості гарантій безпеки.

Володимир Зеленський наголосив, що разом із ним до Туреччини прибула делегація високого рівня, тоді як до складу російської делегації увійшли ті, хто не має мандата на ухвалення жодних рішень. Цим Росія вкотре продемонструвала, що не налаштована закінчувати війну, проявивши зневагу також до Туреччини та США. Україна очікує на сильну реакцію партнерів у відповідь.  Водночас, щоб не втратити хоч і крихку, але можливість для переговорів, президент України ухвалив рішення направити до Стамбула українську делегацію на чолі з міністром оборони Рустемом Умєровим.

Володимир Зеленський також озвучив позицію Києва щодо шляхів завершення війни. Він сказав, що позиція США, які взяли на себе ініціативу щодо завершення війни, полягає в тому, щоб тиснути на Україну і Росію. Київ послідовно підтвердив готовність приймати пропозиції Вашингтону, а також йти на компроміси, які наближають мир. Одним із таких компромісів є згода України на всеохоплююче 30-денне припинення вогню, від якого з 11 березня ухиляється Росія.

Для того, щоб Москва перестала ухилятися від завершення війни, вона має відчути щонайменше санкційний тиск з боку США, Європи та інших країн. Зараз головне – добитись повного й безумовного припинення вогню, а вже потім розробляти механізми моніторингу його дотримання.

Перед початком перемовин української делегації з російською стороною, голова офісу президента України Андрій Єрмак, міністр оборони Рустем Умєров і міністр закордонних справ Андрій Сибіга зустрілися з представниками Сполучених Штатів, Великої Британії, Франції та Німеччини, зокрема зі спеціальним представником президента США Кітом Келлогом, радником прем’єр-міністра Британії з питань національної безпеки Джонатаном Пауеллом, дипломатичним радником президента Франції Еммануелем Бонном та радником канцлера Німеччини з питань зовнішньої політики та безпеки Гюнтером Заутером.

На цій зустрічі учасники скоординували позиції перед зустріччю української та російської делегацій у Стамбулі. Зокрема, Україна готова до миру та тривалого і безумовного припинення вогню, а також до зустрічей і переговорів на найвищому рівні. Ще одним важливим питанням зустрічі стала домовленість про необхідність прямої зустрічі президента України Володимира Зеленського і Путіна, який чомусь не приїхав до Туреччини.

Оцінюючи дії глави Кремля, прем'єр Британії Стармер заявив, що поведінка Путіна свідчить про його незацікавленість у мирі. Тому союзники продовжать працювати над припиненням вогню та новими санкціями проти Росії. А на думку глави Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, ЄС має намір посилити тиск на Москву доти, доки Володимир Путін не буде "готовий до миру" в переговорах з Україною. „Президент України Володимир Зеленський був готовий до зустрічі, але Путін не з'явився. Це демонструє одне: президент Путін не хоче миру", - сказала вона після прибуття на саміт Європейської політичної спільноти в Тирані.

"Ми хочемо миру, і ми повинні посилити тиск, поки Путін не буде до цього готовий", - додала вона, маючи на увазі нові санкції, які готуються. За її словами, пакет включатиме санкції щодо Північного потоку-1 і Північного потоку-2,  включення до списку більшої кількості суден російського тіньового флоту, а також зниження граничного рівня цін на нафту, та посилення санкцій щодо фінансового сектору в Росії.

При цьому верховна комісар ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас також вважає, що останні події на переговорах щодо України демонструють, що Росія не хоче миру, вона закликала "чинити тиск" на Москву. "Ми ясно бачимо, що Росія не хоче миру, а всі інші його хочуть", - заявила вона в Тирані. Там же генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що Путін зробив "помилку", відправивши команду "другого ешелону" на переговори з Україною в Стамбул. "Він прекрасно розуміє, що м'яч на його боці, що він у скрутному становищі і що він зробив величезну помилку", - підсумував він.

Після того, як російський диктатор Володимир Путін не прибув на прямі переговори з українським президентом Володимиром Зеленським у Туреччині, європейські союзники готуються запровадити подальші санкції проти РФ. 

Отже доля РФ вирішується не в Туреччині, а в Албанії, де проходить саміт Європейської політичної спільноти. У ньому беруть участь прем'єр Британії Кір Стармер, французький президент Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган та Володимир Зеленський. Загалом проходить зустріч 47 глав держав та урядів.

Розмова зосереджена, серед іншого, на різкому посиленні санкцій проти РФ, заявляє Politico. Потенційні заходи проти Москви можуть включати тарифи на російський експорт, аж до повного торговельного ембарго. Після того, як Путін проігнорував заклики до 30-денного припинення вогню, лідери ЄС і Британії шукають способи завдати потужного удару по російській економіці, який затьмарив би будь-який попередній раунд санкцій.

Обговорювані плани "черпають натхнення" з ідеї американського сенатора-республіканця Ліндсі Грехема, який запропонував жорсткі санкції проти РФ, якщо та відмовиться від "добросовісних переговорів про мир з Україною". Останніми днями Грехем підтримував активний зв'язок з європейськими колегами. Хоча невідомо, чи сенатор зможе заручитися підтримкою президента США Дональда Трампа щодо санкцій проти Росії, проте прихильники України можуть просунути власний "санкційний мегапакет" без участі США. Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц заявив, що новий пакет санкцій проти Росії уже підготовлено. "Те, що президент Зеленський все ж таки поїхав до Стамбула, є величезною поступкою. Путін не приїхав - він сам поставив себе в незручне становище", - наголосив Мерц. Він додав, що новий пакет санкцій готовий і буде ухвалений в Брюсселі у вівторок.

Китай вкотре має сподівання на те, що Україні та Росії вдасться досягти тривалої мирної угоди. Важливо, аби вона була прийнятна для всіх сторін війни. Про це повідомив речник Міністерства закордонних справ Китаю Лінь Цзяня, повідомляє Lе Figaro. "Ми сподіваємося, що всі зацікавлені сторони продовжать переговори з метою досягнення справедливої, тривалої і обов'язкової мирної угоди, прийнятної для всіх сторін, щоб досягти політичного врегулювання повномасштабної війни", - заявив Цзянь.

Таким чином, українська та російська делегації закінчили переговори в Стамбулі без будь-якого прогресу, що і підтвердило те, що Москва абсолютно не готова до серйозних переговорів про мир.

Фото Офісу Президента України 

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор R40-05228. BDS-studio.com

📲 Підписуйтесь на Telegram

⚡ maj0r_news
Оперативні новини та актуальні події
Підписатися