Світ у боргу перед Україною, який має погасити ресурсами та рішучими діями - форум у Лондоні

АНАЛІТИКА 08.09.2025 546

8 вересня в Лондоні, у престижному конференц-центрі IET London: Savoy Place відбувся Форум оборонних інновацій в Україні під гаслом «Куємо перемогу через стратегічне партнерство».

«Захід зібрав високопосадовців, представників оборонної промисловості, міжнародних інвесторів, військових стратегів та банкірів для обговорення майбутнього українського оборонного виробництва у воєнних умовах, -наголосив  шеф-редактор Інформаційної агенції «ЗІФ», голова ГО «Західний інформаційний фронт» Юрій Кміть, який бере участь у триденних міжнародних зустрічах у Лондоні, що присвячені оборонній, економічній та суспільній трансформації України.

Сьогоднішній Форум відкрила дискусія «Арсенал демократії», в якій ішлося про стратегічне партнерство України з Європою у сфері військової промисловості.Спікери акцентували: український бойовий досвід сьогодні безцінний.

За словами Сімона Леві (ADS Group, Велика Британія), Україна стала світовою лабораторією оборонних інновацій, де нові зразки техніки та зброї проходять унікальні бойові випробування й оперативно вдосконалюються на полі бою. За його словами, саме ця здатність до адаптації – це  те, що робить українських розробників надзвичайно перспективними для післявоєнного експорту.

«Однією з головних тем заходу стала відсутність механізмів прямого фінансування військового виробництва. Представники банківського сектору прямо вказали: бракує можливості вкладати гроші в оборонне виробництво напряму, без посередництва держави. Йдеться про проєкти, які могли б розвиватись гнучко та динамічно, але зіштовхуються з жорсткими регуляторними рамками, тендерною бюрократією та ризиками, які банки не можуть самостійно покривати», - прокоментував Юрій Кміть.

При цьому війна, прильоти, регуляторна політика держави, система тендерів — усе це не дає жодних гарантій збуту, — наголошують фінансисти. — Без державних гарантій таких інвестицій не буде. А гарантії — це знову ж таки чиновники, документи, затримування. Це роки.

Натомість британський оборонний бізнес, за словами того ж Сімона Леві, вже отримав мандат на збільшення фінансування виробництва української зброї за кошти бюджету Великої Британії. Тож вони не лише підтримують оборону зараз, а й дивляться в майбутнє — на експорт українського озброєння після війни.

Не менш показовою стала друга панельна дискусія з обговорення проблеми масштабування виробництва. Тут учасники акцентували на відмінностях між українською моделлю та європейською. Наприклад, українські виробники можуть модифікувати обладнання у відповідь на нові виклики буквально протягом одного дня, тоді як європейським гравцям для подібних змін потрібні тижні або місяці через довгі внутрішні процеси та стандартизацію.

Говорили й про ракетні удари по заводах та виклики для української військової індустрії, яка еволюціонує просто під обстрілами. Виробництва розосереджуються, переходять на закриті локації або підпільні формати, працюючи навіть під загрозою знищення.

У другій половині дня була розмова під назвою  «Глибокий бій», де розглядалися зміни у характері війни. Військові експерти та стратеги погодились: війна вже давно вийшла за межі лінії фронту. Йдеться про глибокі удари, протиповітряну оборону, морські та повітряні спецоперації, які формують результати бою за сотні кілометрів від зони активних дій.

Особливу вагу привернула основоположна доповідь генерала Герберта Р. Макмастера, колишнього радника з національної безпеки США. Він наголосив на силі української моделі спротиву, на здатності адаптуватися та вести війну в умовах, коли традиційні моделі вже не працюють. За його словами, саме Україна сьогодні визначає нові правила глобального протистояння — не лише на полі бою, а й у сфері стратегічного мислення, технологій і безпекової культури.

Головні тези виступу генерала Герберта Р. Макмастера:
  1. У світі формується "Союз агресорів" — на чолі з Китаєм. Ці держави прагнуть змінити чинний світовий порядок і кидають виклик міжнародній безпеці.
  2. Війна в Україні не завершиться швидко. Вона матиме глибокі наслідки не лише для самої України, а й для всього світу.
  3. Цивілізований світ має стратегічний борг перед Україною. Цей борг необхідно погасити — підтримкою, ресурсами, рішучими діями.
  4. Це війна глобального й багатовимірного характеру. Вона має кілька площин: – гарячу (традиційні бойові дії), – гібридну, – когнітивну (боротьба за свідомість і сприйняття), – космічну.
    Росія атакує не лише Україну, а й намагається дестабілізувати союзників через дезінформацію, шантаж, економічний тиск.
  5. Путін не має наміру зупинятися. Для досягнення миру потрібно:
    – конфіскувати та використовувати заморожені російські активи,
    – посилити санкції,
    – завдати максимального економічного тиску, щоб російська економіка не могла фінансувати агресію.

Завершився сьогоднішній Форум панеллю "Асиметрична перевага", присвяченою розвідці, спеціальним операціям та кібербезпеці. Учасники панелі наголосили: Україна довела, що "Давид" може кинути виклик "Голіафу", застосовуючи інноваційні та нестандартні підходи. Спеціальні операції, прориви в кіберпросторі, мобільні розвідувальні групи та креативне використання безпілотників — усе це формує нову модель ведення війни, де асиметричні дії дають перевагу навіть у нерівному бою.

Фахівці з розвідки та командири спецпідрозділів поділилися баченням, як малі держави можуть досягати стратегічного ефекту, використовуючи точкові удари, інформаційну перевагу та гнучкі технології. Панель також висвітлила роль кіберкампаній і їхній вплив на бойові дії, енергетичну інфраструктуру та інформаційне середовище.

«Форум оборонних інновацій у Лондоні продемонстрував світові здатність України воювати, а також став сигналом: країна має потенціал не лише оборонятись, а стати глобальним лідером у військових технологіях. Але для цього потрібне більше, ніж мужність і винахідливість — необхідні чіткі фінансові механізми, інституційна довіра та усунення бюрократичних/корупційних бар’єрів, - зазначив у коментарі Юрій Кміть.

Юрій Кміть, Віктор Шаповал

Фото - Форум оборонних інновацій в Україні у Лондоні, 8 вересня 2025 р. / ІА "ЗІФ"

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор R40-05228. BDS-studio.com

📲 Підписуйтесь на Telegram

⚡ maj0r_news
Оперативні новини та актуальні події
Підписатися