Меркель каже, що захоплюється Зеленським і не хоче відповідати за війну

НОВИНИ 22.11.2024 Коментарі 0

Через те, що свого часу ексканцлерка Німеччини Ангела Меркель завадила Києву наблизитись до членства у НАТО, тепер її роблять «цапом-відбувайлом» за російсько-українську війну. Вона ж досі вважає, що треба було «спробувати вирішити конфлікти з росією мирним шляхом». І ліліпутін на початку президентства не мав наміру нападати на Україну.

Про це, зокрема, йшлося в інтерв’ю колишньої канцлерки виданню Spiegel з нагоди публікації її мемуарів, пише ЄП.

На запитання, чи є у неї відчуття, що її роблять цапом-відбувайлом за російсько-українську війну через її поведінку на саміті НАТО у 2008 році (коли вона завадила Києву отримати План дій щодо членства), Меркель відповіла, що це «не просто відчуття, це правда».

За її словами, Володимир Зеленський кликав її та експрезидента Франції Саркозі приїхати до Бучі після того, як рашисти влаштували там масакру. «Очевидно, він мав на увазі, що наша позиція в Бухаресті робить нас відповідальними за смерті в Бучі», – зазначила Меркель.

Тим не менше, вона «захоплюється Зеленським за його мужність і рішучість» протягом майже трьох років війни, хоча й не згодна з ним щодо Бухареста. Меркель також наголосила, що неодноразово попереджала: путін вважає розпад Радянського Союзу найбільшою геополітичною катастрофою XX століття. І робить з цього висновок про існування екзистенційної загрози для росії, з усіх сил намагається тримати інші колишні радянські республіки під контролем, розпалюючи конфлікти. «Я була права у своєму застереженні. Тому що путін вторгся у Грузію ще в 2008 році», - підкреслила колишня канцлерка.

Втім, вона і зараз переконана, що необхідно було спробувати вирішити конфлікти з росією мирним шляхом. Хоч Європа паралельно й намагалася «посилити принцип стримування»: на саміті НАТО 2014 року в Уельсі була поставлена мета, щоб усі країни витрачали на оборону 2% свого ВВП. Однак Меркель тепер визнає, що «енергійність, з якою це просувалось, була обмеженою».

Що більше - у відповідь на критику, що вона ефективно не запобігла агресії путіна, не зміцнила обороноздатність Німеччини, не поставила Україні зброю і не позбавила Німеччину залежності від російського газу, колишня канцлерка відповіла, що «багато важливих моментів сьогодні забуваються». Наприклад, те, що Україна і Польща принципово не були проти імпорту російського газу через свою територію та отримання за це коштів.

І взагалі — ліліпутін на початку свого президентства не мав наміру напасти на Україну, а його план окреслився з роками, у тому числі з огляду на поведінку Заходу. Як зазначила Меркель, путін завжди мав диктаторські риси, і його самовпевненість часто дратувала її.

«Але я не вірю, що коли він прийшов до влади у 2000 році, він вже планував одного дня напасти на Україну. Скоріше, це розвиток подій, в якому ми на Заході також повинні запитати себе, чи завжди ми все робили правильно», – зауважила колишня канцлерка.

Вона сказала, що не має однозначної відповіді на питання про те, чи робив Захід «усе правильно». Але було б краще, якби єдність Заходу була більшою.

При цьому вона відкинула критику того, що сама безпосередньо завадила прокладанню шляху для вступу України до НАТО в Бухаресті у 2008 році. «У Бухаресті йшлося про ухвалення плану дій щодо НАТО для України і Грузії як кандидатів на членство. Я вважала, що це була політика, заснована на принципі надії, яка не враховувала час, що пройде після ухвалення плану дій до членства в НАТО, а це можуть бути роки. путін не прийняв би цей проміжний статус як стримувальний фактор, нічого не роблячи», – заявила Меркель.

Також вона описала труднощі під час спілкування з Дональдом Трампом і назвала його людиною, що зачарована авторитарними лідерами, зокрема й путіним.

Прикметно, що в інтерв’ю дворічної давності тому ж Der Spiegel ексканцлерка дещо інакше оцінювала нинішню найбільшу в Європі війну з часів ІІ світової. Тоді росіянське вторгнення в Україну Меркель назвала великою помилкою. «Це жорстокий напад, що нехтує міжнародним правом, якому немає виправдання», - підкреслила вона. За словами Меркель, «ненависть путіна, його ворожість» спрямовані проти західної демократичної моделі. «Він хоче знищити Європу. Він хоче знищити Європейський Союз, тому що бачить у ньому перший щабель до НАТО», - заявила Меркель.

Support the project here:

DONATE

Відгуки

Немає відгуків.

Залишити коментар

Оцінити
Відправити

Copyright © 2017-2025 ZahidFront, Cуб'єкт у сфері онлайн-медіа; ідентифікатор медіа - R40-05228. Powered by BDS-studio.com

Підпишіться на ЗІФ у Facebook: